Share

EGYPT-POLITICS-UNRESTحمله پلیس مصر به محل‌های تجمع طرفداران محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر، در قاهره به زنجیره‌ای از اعتراضات گسترده در شهرهای دیگر این کشور تبدیل شد. بر اساس آمار رسمی، دست‌کم ۲۳۵ نفر در درگیری‌های روز گذشته کشته شدند. این در حالی است که اسلام‌گرایان اخوان‌المسلمین که از مرسی حمایت می‌کنند، تعداد کشته‌شدگان را نزدیک به دو هزار نفر اعلام کرده‌اند. به گفته محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر، ۴۳ مأمور پلیس نیز کشته شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری‌های جهان، پلیس مصر با شدت عمل بی‌سابقه‌ای با طرفداران مرسی برخورد کرد، اما گروه‌هایی از طرفداران مرسی نیز مسلح بوده‌اند. آن‌ها همچنین هفت کلیسای مسیحیان قبطی را در چند شهر به آتش کشیدند.
به دنبال خشونت‌های روز گذشته، محمد البرادعی، معاون رئیس‌جمهور مصر، از سمت خود استعفا کرد. عدلی منصور، رئیس‌جمهور موقت مصر نیز برای یک ماه در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. اخوان‌المسلمین مردم را برای یک تظاهرات اعتراضی دیگر برای روز جمعه فراخوانده است.
برای بررسی تحولات روزهای اخیر در مصر، با کامران متین، استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه ساسکس بریتانیا، گفت‌و‌گویی انجام دادیم و از او پرسیدیم آیا مصر به سمت جنگ داخلی می‌رود؟

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130815_Egypt_Kamran_Matin_Ali_Fotovvati.mp3[/podcast]

Share