Share

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، حزب کارگران کردستان پ.ک.ک را متهم کرد که بر طبق توافقنامه قبلی نیروهای خود را از خاک ترکیه خارج نکرده‌ است.

اردوغان عفو عمومی زندانیان پ.ک.ک و آموزش زبان کُردی در مدارس را رد کرد.

رسانه‌های ترکیه امروز به‌نقل از اردوغان نوشتند: “قول‌های داده‌شده [پ.ک.ک] در مورد ترک خاک ترکیه به‌طور کامل اجرا نشده است.”

اروغان افزود: “تنها  ۲۰ درصد نیروهای پ.ک.ک که بیشتر آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، از ترکیه خارج شده‌اند.”

در پی مذاکرات پایان سال ۲۰۱۲ بین دولت ترکیه و عبدالله اوجالان، رهبر پ.ک.ک که در حال حاضر زندانی است؛ این حزب با اعلام آتش‌بس در ماه مارس سال جاری میلادی، از ماه مه خروج نیروهای خود از خاک ترکیه را آغاز کرد. آن‌ها در ازای این عمل خواهان اقدامات دولت ترکیه در حمایت از اقلیت کُرد شده‌اند.

پ.ک.ک تا روز یکم سپتامبر به آنکارا مهلت داده است که اصلاحات دمکراتیک را پیش ببرد

در چنین شرایطی اردوغان هرگونه “عفو عمومی” نیروهای زندانی پ.ک.ک که از جمله می‌تواند شامل حال عبدالله اوجالان ‌شود را نیز رد کرد و تأکید نمود: “موضوع عفو عمومی به‌هیچ وجه مطرح نیست.”

وی همچنین خواسته دیگر کُردها در مورد حق آموزش زبان کُردی در مدارس را رد کرد و گفت: “این موضوع در حال حاضر در فهرست برنامه‌های ما قرار ندارد؛ نه در مدارس دولتی و نه در آموزشگاه‌های خصوصی.”

با این حال اردوغان تأکید کرد که بسته اصلاحات شامل “برخی شگفتی‌ها” خواهد بود اما توضیح بیشتری در این‌باره نداد.

دولت ترکیه بر روی طرح قانونی‌ای در این زمینه کار می‌کند که قرار است در ماه سپتامبر در مجلس این کشور به رأی گذاشته شود.

پ.ک.ک تا روز یکم سپتامبر به آنکارا مهلت داده است که اصلاحات دمکراتیک را پیش ببرد. این حزب گفته است در غیر این‌صورت احتمالا بار دیگر به مبارزه مسلحانه روی خواهد آورد.

از سال ۱۹۸۴ که حزب کارگران کردستان شکل گرفت، تاکنون ۴۰ هزار نفر در درگیری‌های این حزب و نیروهای دولتی ترکیه کشته شده‌اند.

Share