Share

Screen Shot 2013-08-18مقاله‌ای در الاهرام مصر تحت عنوان «روحانی و استرداد بدهی اسرائیل به ایران» منتشر شده است. مقاله با موضوع انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور آغاز می‌شود. در این نوشتار آمده که روحانی دیپلماتی است که از نظر اسرائیل راه‌های دیپلماسی مانند زمان خریدن، رد گم کردن و به تعویق انداختن را می‌شناسد و این وحشتی است که اسرائیل از غنی سازی ایران دارد. این‌که ایران به میزان غنی‌سازی لازم برای ساخت بمب اتم دست یابد.

اشپیگل آنلاین مقاله‌ای تحت عنوان «بالاتر از سیاهی برای جوانان ایرانی رنگی نیست»، به چاپ رسانده است. در ایران مردم شغل‌های کم‌درآمد دارند، قیمت‌ها بالاست و باید عشق‌های خود را پنهان کنند. ضرب‌المثل رایج میان جوانان این است: بالاتر از سیاهی رنگی نیست،‌ یعنی وضع از این بدتر نمی‌تواند باشد. ایران با جمعیت حدود ۴۴درصد زیر ۲۵ سال جوانان بیکار بسیاری دارد. امکانات آموزشی و حرفه‌ای کم است و اغلب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند.

سه روزنامه‌نگار آمریکایی مقاله‌ای با عنوان «از بین رفتن امیدهای آمریکا از مصر» در نیویورک‌تایمز منتشر کرده‌اند. آن‌ها به همراه دو سناتور آمریکایی، جان مک‌کین و لینزی گرهام به مصر رفتند تا مانع خشونت‌های روزهای اخیر شوند، اما در گزارش ذکر کرده‌اند که تلاش‌های آنان مورد استقبال قرار نگرفته است و نتوانستند مقام‌های جدید مصر را به سازش وادارند. آنان به طور مثال، از سرسختی ژنرال السیسی می‌گویند که هرچند به حرف آنان گوش می‌دهد ولی کار خودش را انجام می‌دهد یا نخست وزیر موقت مصر که حاضر به انجام کار مهمی نبود. این سناتورها متعجب هستند که چطور دولت موقت مصر با شتاب اعلام کرده تلاش‌های خارجی برای مذاکره و تفاهم بین دولت موقت و نظامی‌ها از یک سو و اخوان‌المسلمین و طرفدارن مرسی از سوی دیگر به شکست منجر شده است.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130819_PanteAKou_Chemandaz_33.mp3[/podcast]

Share