Share

bus_Egyptراه‌های پایتخت مصر همچنان در کنترل ارتش قرار دارند. پس از خشونت‌های پنج روز گذشته که به کشته شدن نزدیک به ۸۰۰ تن انجامید، حالت اضطراری در کشور ادامه دارد. آرامش به خیابان‌های قاهره باز می‌گردد اما تشنج و خشونت همچنان زنده است.
امروز در پرتاب راکت به اتوبوس مامورین پلیس در سینا ۲۵ پلیس کشته شدند. این مرگبارترین کشتار مامورین مصری در سال های اخیر به حساب می‌آید. در پی این حمله‌ی جهادگرها ها گذرگاه رفح، مرز با غزه بسته شد. همچنین وزیر ادیان مصر اعلام کرد درهای مساجد برای جلوگیری از گردهمایی هواداران اخوان‌المسلمین بسته شده است.
ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده‌ی ارتش مصر، اعلام کرد: اگر کسی تصور کند که دولت و مردم مصر در برابر خشونت تسلیم خواهند شد، باید در موضع‌اش تجدید نظر کند. ما هرگز برابر نابودی کشور مصر سکوت نخواهیم کرد.
امروز وزرای خارجه ی ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل برای رسیدگی به بحران مصر گرد آمدند. آن‌ها هشدار دادند که در صورتی که آرامش هر چه زودتر به مصر بازنگردد، در روابط خود با این کشور تجدید نظر خواهند کرد.
سناتورهای آمریکایی نیز در واکنش به کشتار صدها نفر در رویدادهای اخیر توسط مصر خواستار قطع کمک‌های یک و سه دهم میلیارد دلاری سالانه آمریکا به مصر شدند.
برای بررسی رویدادهای مصر و دلایل و عوامل اصلی گفت‌وگویی داشتیم با رضا تقی‌زاده، کارشناس مسائل سیاسی در گلاسکو.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130819_Islamists_Taghizadeh_Adibzadeh.mp3[/podcast]

Share