Share

در چهاردهمین دوره مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان که در مسکو پایتخت روسیه برگزار شد و پس از ۹ روز،  روز گذشته به پایان رسید چندین ورزشکار از کشورهای مختلف نسبت به وضعیت همجنسگرایان در روسیه دست به حرکت‌های اعتراضی زدند.

بوسه اعتراضی تاتینا فیرووا و اکسنیا روشووا، دو دونده روس در مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان

در ماه‌های اخیر قوانینی بر ضد حقوق همجنسگرایان در روسیه به تصویب رسیده؛ از جمله هرگونه تبلیغی در مورد همجنسگرایی برای کودکان و نوجوانان ممنوع اعلام شده است.

تاتینا فیرووا و اکسنیا روشووا، دو دونده زن روس در مراسم اهدای جوایز مسابقات دو امدادی چهار در ۱۰۰ متر در چارچوب مسابقات جهانی مسکو، برای جلب توجه جهانیان به وضعیت همجنسگرایان روسیه از لبان هم بوسه گرفتند.

پیش از این دو نفر، نیک سیمندز، دونده آمریکایی آشکارا تبعیض علیه همجنسگرایان در روسیه را به باد انتقاد گرفت. وی مدال نقره دو ۸۰۰ متر خود را به دوستان همجنسگرا و لزبین‌اش تقدیم کرد.

برخی از ورزشکاران این دوره از مسابقات ناخن‌های خود را با رنگ‌های رنگین‌کمان، نماد جنبش همجنسگرایان، لاک زده بودند. اِما گرین ترگارو، قهرمان پرش ارتفاع سوئدی به همین خاطر از سوی اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دوومیدانی (IAAF) مورد مؤاخذه قرار گرفت و بحث‌های بسیاری را در سطح جهان برانگیخت.

از این رو، ژاک روگ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک هرگونه ابراز اعتراضی را در المپیک زمستانی ۲۰۱۴ ممنوع اعلام کرده است.

المپیک زمستانی قرار است در شهر سوچی روسیه، واقع در کنار دریای سیاه برگزار شود.

Share