Share

اپوزیسیون سوریه رژیم بشار اسد را متهم می‌کند که در چهارشنبه ۲۱  اوت در  زمان بمباران وسیع نواحی تحت اختیار شورشیان در شرق دمشق، سلاح‌های شیمیایی به کار برده است. جورج صبرا، یکی از رهبران اپوزیسیون سوریه تعداد کشته‌شدگان را تا ۱۳۰۰ نفر ذکر کرده است، در حالی که سازمان سوری حقوق بشر تنها کشته شدن حدود یک‌صد نفر را موقتا تائید کرده است.

سوریه حمله شیمیایی

ماموران تحقیق سازمان ملل متحد روز یکشنبه برای یافتن شواهدی مبنی بر استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی در جنگ داخلی سوریه، وارد دمشق شدند. رئیس این گروه، آکه سلستروم عقیده دارد که باید درباره حمله چهارشنبه تحقیق انجام شود، اما گروه او نمی‌تواند این تحقیق را انجام دهد مگر آنکه کشوری به طور رسمی خواستار انجام این تحقیق از سازمان ملل شود. فرانسه، اتحادیه اروپا و عربستان سعودی، به ویژه این درخواست را ارائه داده‌اند.

اولیویه لوپیک، پژوهشگر دستیار در بنیاد تحقیقات استراتژیک ((FRS در پاریس این رویدادها را در پرتو اطلاعات اولیه بررسی می‌کند.

بعد از دیدن ویدئو‌هایی که دست به دست می‌گردند و قربانیان حمله به حومه دمشق در شب گذشته را نشان می‌دهد، به نظر شما احتمال استفاده از سلاح شیمیایی وجود دارد؟

با دیدن علائم و تصاویر بالینی که به وسیله قربانیان ارائه شده است، می‌توانیم بگوییم آنها به مسمومیت در اثر یک مسموم‌کننده اعصاب (نوروتوکسیک) بسیار شبیه هستند. به ویژه، علائمی مانند، عدم وجود زخم‌های فیزیکی، انقباض ماهیچه‌ای و ترشحات ریوی از دهان می‌تواند هر نوع مسموم‌کننده اعصاب باشد، اما از روی قرائن، احتمال سارین (ماده‌ای بی‌بو و بی‌رنگ که بسیار سمی است) که اصلی‌ترین عنصر زراد‌خانه سلاح‌های شیمیایی سوریه را تشکیل می‌دهد، بیشتر است.

حتی اگر تعداد قطعی، پایین‌ترین رقم باشد یعنی حدود یک‌صد کشته، این حمله سرآغاز استفاده گسترده سلاح‌های شیمیایی است.

اگر گاز اشک‌آور بود، برای تولید چنین نتیجه‌ای می‌بایست در دوزی نجومی استفاده می‌شد. ایجاد غلظتی به این اندازه خارج از یک فضای بسته یا لابراتوار دشوار است. با توجه به این تعداد کشته به نظر نمی‌رسد گاز اشک‌آور استفاده شده باشد.

تعداد قربانیان این حمله ضد‌و‌نقیض اعلام می‌شود. این رقم محدوده‌ای از ۱۰۰ تا ۱۳۰۰ کشته را در بر می‌گیرد. آیا امکان دارد که در این حملات تعداد قربانیان تا این حد بالا باشد؟

هر رقمی می‌تواند معتبر باشد، اما بهتر است در این مرحله محتاط باشیم. برای اینکه به وسعت حمله و تعداد قربانیان پی ببریم باید گامی به عقب بگذاریم. حدود ارقام اعلام شده گسترده است، اما حتی اگر تعداد قطعی، پایین‌ترین رقم باشد یعنی حدود یک‌صد کشته، این حمله سرآغاز استفاده گسترده سلاح‌های شیمیایی است. تا الان استفاده از سلاح‌های شیمیایی به صورت محدود و گاه به گاه بوده است.

 درباره رابطه میان این حمله با ورود کارشناسان سازمان ملل به دمشق در این هفته چه فکر می‌کنید؟ این گروه مسئول تحقیق درباره سه محلی است که هدف حملات ادعایی شیمیایی بوده‌اند.

هر احتمال عجیب و غریبی را می‌توان به ذهن آورد. مشکل است که فکر کنیم این موضوع تصادفی بوده است. اگر این حمله محرز شود، بی‌توجهی رژیم سوریه را نسبت به جامعه بین‌الملل به وضوح نشان می‌دهد.

ماموران سازمان ملل می‌بایست در ده روز آینده به قربانیان دسترسی داشته باشند و یا اینکه اجساد کشته‌شدگان در شرایط خوبی نگهداری شود.

رژیم سوریه خود را در انجام این اعمال و کاربست هر نوع سلاح علیه شورشیان آزاد احساس می‌کند. امروز دریافت ما از جامعه بین‌الملل این است که هر اتفاقی در سوریه بیفتد، در این کشور دخالت نخواهد کرد.

آیا کارشناسان سازمان ملل همانطور که رئیس گروه تحقیق و برخی کشورها درخواست کرده‌اند، می‌توانند درباره این حمله تحقیق کنند؟

حوزه اختیارات کارشناسان ـکه در سازمان ملل بر روی آن توافق شده است-  بسیار محدود است. این اختیارات، تحقیق درباره سه ناحیه‌ای را پیش‌بینی کرده که هدف حملاتی بوده‌اند که ادعا می‌شود با سلاح‌های شیمیایی انجام شده‌اند. این حملات سه ماه پیش اتفاق افتاده‌اند. برای دریافت اختیارات بیشتر، سازمان ملل باید از رژیم سوریه درخواست کند و سوریه باید این درخواست را بپذیرد.

سوریه حمله شیمیایی

بعید است که در کوتاه مدت جامعه ملل موفق شود که بر سر گسترش این اختیارات به توافقی دوباره دست یابد. مگر اینکه ساختگی بودن این حملات مسلم شود و منافع رژیم سوریه ایجاب کند که این مسئله آشکار شود. اما در حال حاضر ماموران سازمان ملل می‌بایست در ده روز آینده به قربانیان دسترسی داشته باشند و یا اینکه اجساد کشته‌شدگان در شرایط خوبی نگهداری شود.

منبع: لوموند

Share