Share

tajik film festivalاولین جشنواره فیلم تاجیک در لندن از ۱۴ تا ۲۶ ماه اوت با ابتکار سفارت تاجیکستان در بریتانیا و انجمن فارسی‌زبانان جهان «یوند» برگزار شد.
انجمن بین‌المللی «پیوند» یا انجمن تاجیکان و فارسی‌زبانان جهان یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های ست که هدف آن آشنایی بیشتر پارسی‌زبانان در خارج از مرزهای سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان است و در بسیاری از کشورهای جهان نمایندگی دارد. این جشنواره یکی از ده‌ها برنامه‌های فرهنگی ست که این انجمن سالانه در سراسر جهان برگزار می‌کند.
در این جشنواره که با استقبال نسبتا خوب بینندگان روبه‌رو شد، شاهکارهای سینمای تاجیک که بیش‌ترشان در دوران شوروی ساخته شده‌اند، به نمایش درآمد. فیلم‌های که در دوران طلایی سینمای تاجیک، در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی با بودجه هنگفت اتحادیه شوروی و از طریق شرکت دولتی سینمای تاجیکستان «تاجیک فیلم» ضبط شده‌اند؛ فیلم‌های «رستم و سهراب»، «لیلی و مجنون»، «عشق اول نصرالدین افندی» و «براتان» از بختیار خدانظروف. در کنار این فیلم‌ها فیلم‌هایی هم از فیلم‌سازان دوران پساشوروی به نمایش درآمد؛ فیلم «قیام روز» از ناصر سعیدوف و «ستاره‌های سر تنور» از سیف رحیم‌زاد که به موضوع‌های مهاجرت به روسیه و پراکندگی خانواده‌های تاجیک و رسم و آیین‌های این سرزمین پرداخته‌اند.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130828_Ba_Hamsaygan_First_Tajik_Film_Festival_London_Shahzadeh.mp3[/podcast]

Share