Share

شیموس هینی، شاعر ایرلندی که نوبل ادبی را هم از آن خود کرده بود، امروز، ۸ شهریور (۳۰ اوت)، پس از یک دوره بیماری کوتاه در بیمارستانی در دوبلین درگذشت.

شیموس هینی یکی از مهم‌ترین شاعران انگلیسی‌زبان در جهان

شیموس هینی یکی از مهم‌ترین شاعران انگلیسی‌زبان در جهان درگذشت

شیموس هینی یکی از مهم‌ترین شاعران انگلیسی‌زبان در جهان بود.

او در سال ۱۹۹۵ نوبل ادبی را به دست آورد. کمیته نوبل در آن سال اعلام کرد که به خاطر زیبایی اشعار او، ژرفای اخلاقی که در اشعارش وجود دارد و همچنین به دلیل آنکه او به طرزی حیرت‌آور موضوعات زندگی روزانه را به گذشته و پیشینه انسان پیوند می‌زند، جایزه نوبل ادبی را به او اهداء می‌کند.

شیوس هینی پس از ویلیام ییتس (۱۹۲۳) و ساموئل بکت (۱۹۶۹) سومین شاعر و نویسنده ایرلندی بود که با نوبل ادبی از او تقدیر می‌شد.

مرگ یک ناتورالیست" از مهم‌ترین آثار شیموس هینی

مرگ یک ناتورالیست”، شیموس هینی

شیموس هینی در ۱۳ آوریل ۱۹۳۹ در حوالی بلفاست متولد شد. او که یکی از ۹ فرزند یک خانواده کاتولیک بود، در روستا و در یک مزرعه پرورش یافت، اما به مدرسه شبانه‌روزی رفت و سپس در رشته فلسفه در دانشگاه بلفاست تحصیلاتش را به پایان رساند.

او نخستین مجموعه شعرش را با نام “مرگ یک ناتورالیست” در سال ۱۹۶۶ منتشر کرد. این مجموعه جوایز متعددی را به دست آورد و او را نام‌آور کرد.

مهم‌ترین اثر او “شمال” نام دارد. هینی در این اثر که نخستین بار در سال ۱۹۷۵منتشر شد، به بحران ایرلند شمالی می‌پردازد.

شیموس هینی در دانشگاه‌های بریتانیا، ایالت متحده آمریکا و ایرلند و از جمله در دانشگاه هاروارد تدریس کرده بود. او دو سال پیش مجموعه آثارش را به کتابخانه ملی ایرلند اهداء کرد.

“مرگ یک ناتورالیست” از مهم‌ترین آثار شیموس هینی توسط مجتبا ویسی به فارسی ترجمه شده. نشر آهنگ دیگر این کتاب را منتشر کرده است.

Share