Share

صبح امروز، جمعه هشتم شهریورماه، به‌رسم هر سال، خانواده‌های قربانیان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به گورستان خاوران تهران رفتند تا مراسم یادبود بستگان خود را برگزار کنند اما مأموران امنیتی از ورود آنان به خاوران جلوگیری کردند.

بنا به گزارش ارسالی به رادیو زمانه، این در حالی بود که تعداد مأموران امنیتی نسبت به سال‌های گذشته کمتر بود.

پیش از این خبرهایی مبنی بر احضار خانواده‌های اعدام‌شدگان تابستان ۶۷ از اواخر مردادماه سال جاری منتشر شده بود. مأموران با تماس با این خانواده‌ها قصد داشتند تا آنان را از برگزاری مراسم در گورستان خاوران و خانه‌هایشان منع کنند.

رسم برگزاری بزرگداشت اعدام‌شدگان تابستان ۶۷، یک سال پس از این رویداد، در سال ۱۳۶۸ آغاز شد و بازماندگان اعدام‌شدگان تصمیم گرفتند که در دهم شهریور و یا نزدیک‌ترین جمعه به دهم شهریورماه در گورستان خاوران گرد هم آیند.

در سال‌های اخیر، مأموران امنیتی و انتظامی، با شدت از برگزاری این مراسم جلوگیری کرده‌اند. اما با این حال هر سال در این روز جمعیتی از خانواده‌های اعدامیان برای این مراسم به خاوران رفته‌اند.

در تابستان ۱۳۶۷ عده بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های مرداد و شهریور اعدام شدند. جرم این زندانیان همکاری با سازمان‌های مخالف حکومت به‌ویژه همکاری با  سازمان مجاهدین خلق ایران و همچنین گروه‌های چپ و مارکسیست بود.

مقام‌های کنونی و پیشین جمهوری اسلامی ایران همچنان درباره این کشتار سخنی نمی‌گویند.

Share