Share

Aleppo Souk_Destruction_03این‌ روزها همه از احتمال حمله نظامی به سوریه و وخامت اوضاع در این کشور سخن می‌گویند. روز ۲۹ آگوست، درحالی که تمام چشم‌ها به صفحات تلویزیون دوخته شده بود تا نتیجه تصمیم سیاست‌مداران غربی در مورد سوریه مشخص شود، نشستی بین‌المللی در عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیری در مرکز سازمان یونسکو در پاریس برگزار شد. نشستی که در آن اتفاقا بالاترین مقام میراث فرهنگی دولت سوریه نیز شرکت داشت. در این نشست اخصر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، ایرینا بوکووا، مدیرکل سازمان یونسکو، پرفسور مامون عبدالکریم، رییس سازمان میراث فرهنگی و موزه‌ها در سوریه، و نمایندگان سازمان ایکوموس (شورای جهانی بناها و محوطه‌ها)، ایکروم (مرکز جهانی مطالعه و حفاظت آثار فرهنگی)، ایکوم (شورای جهانی موزه‌ها)، اینترپل، سازمان جهانی گمرک‌ها و همچنین مقاماتی از اتحادیه اروپا حضور داشتند.
ترس از آغاز حملات هوایی و موشکی باعث شد تا فهرستی طولانی از آثار و محوطه‌‌های فرهنگی سوریه همراه با مشخصات جغرافیایی آن‌ها تهیه و به طرف‌های درگیر اعلام شود تا از حمله به این مکان‌ها خودداری کنند.

گرچه متوقف کردن جنگ از عهده سازمان‌هایی مانند یونسکو و ایکوموس خارج است، اما آن‌ها امیدوارند با آموزش متخصصان سوری حداقل تلاشی در جهت حفاظت اضطراری و ترمیم این میراث در خطر انجام دهند.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130901_Heritage_Syria_Rouhani.mp3[/podcast]

Share