Share

سوریههمه‌ی شواهد پس از سخنان روز شنبه باراک اوباما، در مورد دخالت نظامی در سوریه و پیامد آن گفته های جان کری، وزیر خارجه‌ی آمریکا، و نیز چراغ سبز امروز رییس سنای این کشور، احتمال حمله‌ی نظامی آمریکا و متحدش فرانسه را به سوریه تقویت می کند. هم کاخ سفید و هم الیزه، موضوع دخالت نظامی در سوریه را با پارلمان‌های کشورشان در میان میگذارند.
تحرک‌ها و آمادگی‌های نظامی آمریکا و فراسه در دریای مدیترانه و نزدیکی سواحل سوریه و نیز اقدامات دفاعی سوریه همه نزدیک بودن حمله نظامی را تایید می کنند. اظهار نظرهای منفی روسیه  و ایران دو متحد اصلی حکومت بشار اسد نیز نگرانی مقام‌های این دو کشور را نشان می دهد. به نوشته‌ی روزنامه‌ی فرانسوی لیبراسیون، « جمهوری اسلامی با هزینه‌ی دستکم ۱۷ میلیارد دلار و اعزام نیروهای سپاه و لباس شخصی نگرانی کامل خود را نشان داده است و خواستار میانجیگری شده است. »
رییس سنای آمریکا امروز خواستار اجرایی شدن حمله ی نظامی شد و خواست به سوریه حمله شود.
در باره‌ی همه‌ی این رویدادها ایرج ادیب زاده با رضا تقی زاده، کارشناس سیاسی در گلاسکو، گفت‌وگو کرده و از او پرسیده است : آیا در میان گذاشتن موضوع دخالت نظامی با کنگره‌ی آمریکا یا پارلمان فرانسه، می تواند باعث بروز وقفه ای در شروع حمله به سوریه  شود؟

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130901_Iraj_Hamleh_Syrie_Taghizadeh.mp3[/podcast]

Share