Share

در پی انتشار دو نسخه متفاوت از سخنان عصر یکشنبه دهم شهریورماه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مسجد جامع سوادکوه استان مازندران، چند تن از نمایندگان مجلس ایران دست به اعتراض زدند.

در یک نسخه از این سخنرانی که فایل شنیداری و فیلم آن نیز در برخی از سایت‌ها منتشر شده هاشمی رفسنجانی در مورد وضعیت سوریه گفته است: “مردم سوریه در این دو سال آسیب‌های فراوانی دیده‌اند، زندان‌ها مالامال از مردم است و دیگر ورزشگاه‌ها را بدل به زندان کرده‌اند، بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها آواره وضعیت اسفبار سوریه را بیش از پیش نمایان می‌کند. مردم از طرف حکومت خودشان مورد حمله شیمیایی واقع شده‌اند و حالا هم باید منتظر حمله خارجی‌ها باشند.”

نعیمه اشراقی، نوه آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران این سخنان را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد اما دفتر هاشمی رفسنجانی و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه این سخنان را تکذیب کردند و سایت شخصی هاشمی رفسنجانی نیز این بخش از سخنان وی را منتشر نکرد.

سخنان منتسب به هاشمی رفسنجانی: مردم سوریه در این دو سال آسیب‌های فراوانی دیده‌اند، زندان‌ها مالامال از مردم است… مردم از طرف حکومت خودشان مورد حمله شیمیایی واقع شده‌اند و حالا هم باید منتظر حمله خارجی‌ها باشند

در همین رابطه منصور حقیقت‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از دفتر اکبر هاشمی ‌رفسنجانی خواست تا برای روشن شدن موضوع و اثبات ادعایش فیلم سخنرانی او درباره سوریه را منتشر کند.

حقیقت‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت، با تجربه‌ای که هاشمی رفسنجانی دارد، بعید می‌داند که وی “چنین اشتباه بزرگی مرتکب شده و دولت اسد را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده باشد”.

احمد سالک، نماینده اصفهان در مجلس ایران نیز سخنان هاشمی ‌رفسنجانی را “تعجب‌برانگیز” خواند و گفت: “بعید است که آقای هاشمی منکر موضوعات روشن سوریه شده و ادعای دشمنان سوریه را مطرح کرده باشد.”

وی نیز از دفتر هاشمی رفسنجانی خواست برای پایان دادن به شایعات، با انتشار فیلم سخنرانی رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اوضاع سوریه، به نگرانی‌ها پایان دهد.

روزنامه جوان نیز در شماره امروز سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه خود از اکبر هاشمی رفسنجانی خواسته است که فایل شنیداری منتشرشده از سخنرانی خود را تکذیب کند.

این روزنامه به‌نقل از علی طاهری، نماینده گرگان در مجلس، سخنان هاشمی رفسنجانی را همسو با “خط مشی آمریکا” و “نگران‌کننده” خوانده است.

از سوی دیگر سایت مجله اشپیگل آلمان نیز نوشته است بر اساس اطلاعات “سازمان اطلاعاتی آلمان”، حزب‌الله لبنان در مکالمه تلفنی با سفارت ایران حمله شیمیایی توسط حکومت سوریه را تأیید کرده است.

در این مکالمه تلفنی یک مقام بلندپایه حزب‌الله لبنان به کاربست گاز سمی اعتراف کرده و به مقام ایرانی گفته است “اسد اعصابش به هم ریخته و با دادن چنین دستوری اشتباه بزرگی کرده است.”

این در حالی است که امروز، سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه، خبرگزاری فارس به‌نقل از یک “منبع آگاه” سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی در آخرین نشست مجمع تشخیص مصلحت درباره اوضاع منطقه را منتشر کرد که در آن هاشمی رفسنجانی در مورد شایعه حمله شیمیایی ارتش سوریه به مخالفانش گفته است: “آمریکا از قبل همه چیز را آماده کرده بود و خود آن‌ها هم اعلام کرده‌اند که از سه روز قبل می‌دانستیم قرار است مواد شیمیایی استفاده شود.”

فارس همچنین نوشت، هاشمی رفسنجانی گفته است: “احتمال دارد افرادی در ارتش سوریه نفوذ کرده باشند و آن‌ها این اقدامات را انجام دهند.”

بنا به این گزارش هاشمی رفسنجانی همچنین از ادامه حمایت از سوریه و لبنان دفاع کرده و گفته است “این کشورها در خط مقدم مقاومت در برابر اسرائیل هستند.”

ویدئویی که از سخنان منتسب به اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر شده است:

Share