Share

در آستانه نشست ۲۰ کشور صنعتی جهان در شهر سن پترزبورگ روسیه، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا از برابری حقوقی زنان و مردان همجنسگرا دفاع کرد. اوباما قصد دارد در روسیه  با فعالان همجنسگرا دیدار کند.

مبارزه جنبش همجنسگرایان در روسیه ـ یک از اعتراضات در مسکو ـ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۳

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوباما در سخنان خود در سفر به سوئد گفت: “ما به منزلت و برابری همه مردم باور داریم. این شامل برادران و خواهران همجنسگرای ما نیز می‌شود و باید قانون با آن‌ها به‌شکل مساوی رفتار کند.”

اکنون اوباما قصد دارد فراتر از این عمل کرده و با فعالان همجنسگرا در روسیه دیدار کند.

ایگور کوچتکُو، مدیر شبکه ال‌جی‌بی‌تی روسیه که نهادی غیردولتی است و به پشتیبانی از حقوق اقلیت‌های جنسیتی می‌پردازد، اعلام کرد که اوباما می‌خواهد شامگاه جمعه ششم سپتامبر درباره “نقض حقوق به دلیل گرایش جنسیتی” صحبت کرده و از تعقیب بین‌المللی برای نقض چنین حقوقی دفاع کند.

به جز شبکه ال‌جی‌بی‌تی گروه‌های “آشکارساز” (Coming Out)، کسانی که دگرباشی جنسی خود را آشکار کرده‌اند نیز در این سخنرانی شرکت خواهند داشت.

یک سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که اوباما با نمایندگان جامعه مدنی روسیه دیدار خواهد کرد تا درباره برداشت آن‌ها از ارتقاء حقوق بشر و رواداری گفت‌وگو کند.

در کنار گروه‌های همجنسگرا، فعالان محیط زیست، حقوق بشر و همچنین روزنامه‌نگاران رسانه‌های مستقل از دولت روسیه نیز به این مراسم دعوت شده‌اند.

در یک سال اخیر نهادهای مدنی و همجنسگرایان در روسیه تحت فشار بیشتری بوده‌اند و قوانینی نیز علیه آنان به‌تصویب رسیده است.

نشست ۲۰ کشور صنعتی جهان امروز، پنج‌شنبه ۱۴ شهریورماه (پنجم سپتامبر) آغاز می‌شود و فردا نیز ادامه خواهد داشت.

Share