Share

ترکیهدور جدید ناآرامی‌ها و اعتراضات شهرهای مهم ترکیه را فرا گرفته است. دوشنبه گذشته رسانه‌های ترکیه از کشته شدن یک جوان مخالف دولت در جریان درگیری‌های معترضان و نیروهای ضدشورش خبر دادند. بنا به این گزارش‌ها، احمد آتکان، جوان ۲۲ ساله به‌دلیل وخامت جراحات وارده در پی درگیری با پلیس، در بیمارستان آنتاکیا، واقع در جنوب ترکیه جان سپرد.
دور جدید این خشونت‌ها زمانی آغاز شد که یک گروه ۱۵۰ نفره از معترضان با پلیس درگیر شدند. آن‌ها برای یادبود جوانی دیگر که در درگیری‌های ماه ژوئن همین شهر با پلیس کشته شده بود، دست به تظاهرات زده بودند.
برخی منابع خبری دلیل کشته شدن این جوان ترک را گاز اشک‌آوری دانسته‌اند که توسط پلیس ضدشورش به‌ سوی معترضان پرتاب شده و با سر احمد آتکان اصابت کرده بود.
در مقابل مقام‌های محلی این موضوع را تکذیب کرده و می‌گویند پسر جوان به‌هنگام پرتاب سنگ به سوی پلیس از پشت بام سقوط کرده و کشته شده است.
پس از این رویداد، فضای ترکیه و خیابان‌های این کشور بار دیگر ملتهب و متشنج شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها این درگیری‌ها در قسمت‌هایی از آنکارا و استانبول نیز جریان داشته است.
در شهر هاتای یک گروه ۲۰۰ نفری از معترضان با پلیس درگیر شدند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنان از گاز اشک آور و ماشین‌های آبپاش استفاده کردند.
در بررسی آخرین تحولات رخ داده در ترکیه به سراغ فرشاد محمدی، خبرنگار زمانه در ترکیه، رفته و از او درباره آخرین تحولات روزهای گذشته در این کشور پرسیدیم.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130912_turkey_Farshad_Mohammadi_Ali_Fotovvati.mp3[/podcast]

Share