Share

children-workبسیاری از کودکان در ایران ممکن است به دلیل افزایش شدید هزینه‌های تحصیل و عدم برخورداری از حمایت‌های قانونی توسط نهادهای مسئول، نتوانند در سال جدید به مدرسه بروند. تنها در سال تحصیلی ۹۰-۹۱ میان جمعیت دانش‌آموزان کشور و جمعیت افرادی که بین ۷ تا ۱۹ سال سن داشته‌‌اند، بیش از ۷ میلیون نفر فاصله وجود داشته است. این مسئله یه این معناست که بیش از ۷ میلیون کودک در ایران در مدارس ثبت نام نشده‌اند. بحرانی که می‌تواند تحت تاثیر سیاست‌های کلان در زمینه آموزش و پرورش بیش از پیش تشدید شود.
تا سال گذشته تنها لازم بود که خانواده‌ها با یک تلفن دریافت اجباری پول از جانب مدارس را به عنوان تخلف به مسئولان آموزش و پرورش گزارش دهند، اگر چه تردید‌هایی در رسیدگی به این شکایت‌ها مطرح می‌شد، اما اخیرا سرپرست موقت وزارت آموزش و پرورش در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود خواهان مشارکت بیشتر مردم در اداره مدارس شده است، اظهاراتی که شاید موجب آن شود که خانواده‌ها دیگر زحمت برداشتن گوشی تلفن و شکایت از مدارس را به خاطر دریافت هزینه‌های اجباری به خود ندهند.
شاهو حسینیعلی‌ اصغر فانی، سرپرست موقت آموزش و پرورش در نشست مطبوعاتی خود عنوان کرده که حدود ۵۰۰ هزار صندلی خالی در مدارس غیردولتی کشور وجود دارد که باید این صندلی‌ها را پر کرد. او گفته که می‌توان مدارس را با مشارکت دولت و مردم به‌طور همزمان اداره کرد. مسئله‌ای که می‌تواند به معنای رسمی شدن دریافت هزینه از خانواده دانش‌آموزان تلقی شود. آقای فانی پیشنهاد داده که تمام مدارس در ایران به شکل نیمه دولتی اداره شوند.
در گفتگو با شاهو حسینی، معلم سابق آموزش و پرورش در ایران به بررسی اظهارات سرپرست موقت این وزارتخانه پرداختیم.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130912_Costofeducation_ShahooHoseini_IsmaeilJalilvand.mp3[/podcast]

 

Share