Share

 دومین جلسه رسیدگی به اتهامات خسرو کردپور و مسعود کردپور دو روزنامه‌نگار و فعال مدنی کرد امروز ۲۵ شهریورماه در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد برگزار شد.

به گزارش آژانس خبری موکریان،‌ در این جلسه به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” رسیدگی شده است.

در دومین جلسه دادگاه، عثمان مزین یکی از وکلای برادران کردپور به دفاع از موکلان خود پرداخت و قاضی تشخیص داد که رسیدگی به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” در صلاحیت آن دادگاه نیست و در مورد سایر اتهامات نیاز به تحقیقات بیشتر است.

همچنین مرکز حامیان حقوق بشر نیز درباره این دادگاه گزارش داد، عباس جمالى یکى از سه وکیل برادران کردپور گفت: “ارزیابى من از روند دادگاه مثبت است و امیدوارم نتیجه دادگاه حکمى عادلانه براى موکلانم باشد.”

عباس جمالى درباره دفاع از خسرو کردپور گفت: “در جلسه دادگاه عنوان کردیم که آقاى خسرو کردپور خبرنگار است. آن‌چه ایشان در رسانه‌اش منتشر کرده، در قالب خبر و به نقل از منابع رسمى داخل کشور یا نظر کارشناسان داخل کشور بوده و در این خبرها هرگز به کسى توهین نشده است. خوشبختانه این نظر مورد تأیید دادگاه قرار گرفت.”

وی همچنین درباره دفاع از مسعود کردپور گفت: “دفاع از مسعود با تکیه بر این واقعیت صورت گرفت که مسعود به‌عنوان یک معلم و فوق لیسانس علوم سیاسى هیچ عملى خارج از چارچوب‌هاى قانونى انجام نداده است.”

به‌گفته عباس جمالی مسعود کردپور نه مرتکب جرمى شده و نه به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی توهین کرده است.

برگزاری جلسه بعدی دادگاه این دو روزنامه‌نگار و فعال مدنی به مهرماه موکول شده است.

در گزارش موکریان آمده است، با گذشت ۱۹۰ روز از بازداشت برادران کردپور، دادگاه در این جلسه هم نسبت به تبدیل قرار بازداشت این دو روزنامه‌نگار به وثیقه یا کفالت تصمیمی اتخاذ نکرد.

خسرو و مسعود کرپور هم‌اکنون در زندان مرکزی مهاباد به‌سر می‌برند.

Share