Share

نسرین ستوده، وکیل زندانی به‌همراه هشت تن از زندانیان سیاسی زن و چندین زندانی سیاسی مرد از زندان آزاد شدند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده امروز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه (۱۸ سپتامبر) در صفحه فیس‌بوک خود تنها به نوشتن ” نسرین آمد … به او گفتند آزادی…” قناعت کرد.

نسرین ستوده ساعاتی پس از آزادی از زندان به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: “وقتی از زندان مرا بیرون آوردند به من گفتند آزاد هستی. دیشب به چهار نفر دیگرهم گفتند ولی به من گفتند که با مرخصی‌ام موافقت شده است. ولی وقتی از در زندان بیرون آمدم گفتند آزادی. برای همین من برگه مرخصی که تعهد می‌دهیم بعد از سه چهار روز برمی‌گردیم را امضاء نکردم.”

ستوده همچنین ضمن یادآوری این که هنوز وکلای دیگری چون عبدالفتاح سلطانی زندانی‌اند گفت: ” ما می‌خواهیم همگی آزاد شوند، چون زندانی شدن آن‌ها نتیجه آن فضای سنگین سیاسی بوده است.”

نسرین ستوده ساعاتی پس از آزادی از زندان: ما می‌خواهیم همگی آزاد شوند، چون زندانی شدن آن‌ها نتیجه آن فضای سنگین سیاسی بوده است

رضا خندان همسر نسرین ستوده نیز گفت:‌ “به همسرم گفته شده که آزاد شده ولی خودش هم دقیقا نمی‌داند که آزادی مشروع بوده یا عفو. آزادی مشروط البته شامل او می‌شد اما آزادی مشروط هم معمولا به زندانیان سیاسی داده نمی‌شود. معمولا به مرخصی می‌آمد به او ابلاغ می‌شد که چند روز در مرخصی هستی ولی گفتند که آزادی و با ماشین خودشان تا خانه آوردند و رفتند.”

نسرین ستوده از شهریور ۱۳۸۹ در بازداشت به‌سر برد.

وی در دادگاه به جرم “اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر حکم ۱۱ سال حبس او به شش سال تغییر یافت. او همچنین به جرم تظاهر به بی‌حجابی به ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم گردید.

همچنین گفته می‌شود عیسی سحرخیز و احمد زیدآبادی دو تن از چهره‌های فعال سیاسی و مطبوعاتی در ایران نیز آزاد شده‌اند.

عیسی سحرخیز، از بنیانگذاران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران، در تیرماه ۱۳۸۸ و در جریان رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد و در مجموع به پنج سال زندان محکوم گردید.

احمد زیدآبادی که دبیرکل سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم) نیز هست در آغاز جنبش اعتراضی علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ دستگیر و به شش سال زندان، پنج سال تبعید به گناباد و محرومیت دائم از هر گونه فعالیت سیاسی محکوم شد.

آزادی این زندانیان سیاسی در آستانه سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به نیویورک، برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل صورت می‌گیرد

تارنمای کلمه نیز خبر داده است که فیض‌الله عرب سرخی، محسن امین‌زاده و میرطاهر موسوی از زندانیان سیاسی حوادث پس از انتخابات آزاد شدند.

فیض‌الله عرب سرخی، عضو بلندپایه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از گروه‌های اصلاح‌طلب ایران و معاون وزیر بازرگانی دولت محمد خاتمی تیرماه سال ۸۸ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و به پنج سال حبس محکوم شده بود.

میرطاهر موسوی، عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در سال ۸۸، که تابستان سال گذشته بازداشت شده و از چند ماه پیش به دلیل مشکلات قلبی در بیمارستان قلب تهران به‌سر می‌برد نیز به پنج سال حبس تعزیری در بلوچستان و ۱۰ سال تبعید به این استان محکوم شده بود.

محسن امین‌زاده، از بنیانگذاران جبهه مشارکت ایران اسلامی، در خردادماه ۱۳۸۸ بازداشت شد و حکم پنج سال زندان گرفت وی نیز چندی پیش به بیمارستان قلب تهران منتقل شده بود.

از سوی دیگر کمیته گزارشگران حقوق بشر نیز اعلام کرد محبوبه کرمی، ژیلا کرم‌زاده مکوندی، مهسا امرآبادی، کفایت ملک‌محمدی، المیرا (فرح) واضحان، مریم جلیلی، میترا رحمتی و صغری غلام‌نژاد هشت تن دیگر از زندانیان سیاسی زن نیز آزاد شده‌اند.

کفایت ملک‌محمدی که با ۶۵ سال سن، مسن‌ترین زندانی بند زنان زندان اوین بود، فرح واضحان و صغرا غلام‌نژاد به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران هر کدام به ترتیب به پنج سال حبس تعزیری، ۱۷ سال زندان و دو سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

ملک‌محمدی حدود ۴ سال از حکم خود را سپری کرده بود؛ صغرا غلام‌نژاد چند ماه از دوران زندانش باقی نمانده بود و فرح واضحان که خود از بیماری‌های متعدد جسمی رنج می‌برد چندی پیش جهت پرستاری از همسر بیمارش به مرخصی آماده بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با استقبال از آزادی چندین زندانی سیاسی اظهار امیدواری کرده است که “آزادی موقت یا مرخصی زندانیان سیاسی با آزادی کامل آن‌ها همراه شود و به سال‌ها زندان که نتیجه احکام ناعادلانه بوده پایان داده شود”

آن‌ها هر کدام به‌صورت مشروط آزاد شده‌اند.

مهسا امرآبادی روزنامه‌نگار زندانی و محبوبه کرمی، از فعالان حقوق زنان، هر کدام به ترتیب به دو و سه سال زندان محکوم شده بودند و تنها چند ماه از دوران حبس آن‌ها باقی مانده بود.

امرآبادی که همسرش مسعود باستانی نیز روزنامه‌نگار و از زندانیان سیاسی ایران است، هم‌اکنون در مرخصی به‌سر می‌برد.

ژیلا کرم‌زاده مکوندی، شاعر و از اعضای “مادران عزادار” به دو سال زندان محکوم شده بود و او نیز چند ماهی بیشتر از پایان حکمش باقی نمانده بود.

مریم جلیلی و میترا رحمتی، از نوکیشان مسیحی نیز به دو سال و نیم زندان محکوم شده بودند که تنها یک ماه و نیم ماه آن باقی مانده بود.

تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد که جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین تهران، با مرخصی متصل به آزادی یا آزادی مشروط، آزاد شده‌اند.

بنا به این گزارش، حسین زرینی، زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، ساعت یک بامداد امروز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه با آزادی مشروط از زندان آزاد شد.

ابراهیم بابایی زیدی زندانی سیاسی دیگر نیز در همین ساعت به مرخصی متصل به آزادی اعزام شده است.

آزادی این زندانیان سیاسی در آستانه سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به نیویورک، برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل صورت می‌گیرد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه نوشته است حسن روحانی “در مدت حضور خود در نیویورک باید به سال‌ها انکار بحران حقوق بشری توسط مقامات ایرانی پایان دهد و گام‌های محکمی در راستای بهبود وضعیت اضطراری حقوق بشر در کشور خود بردارد.”

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با استقبال از آزادی چندین زندانی سیاسی اظهار امیدواری کرده است که “آزادی موقت یا مرخصی زندانیان سیاسی با آزادی کامل آن‌ها همراه شود و به سال‌ها زندان که نتیجه احکام ناعادلانه بوده پایان داده شود.”

Share