Share

khamenei23آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران با تأکید بر این که ایران سلاح هسته‌ای را قبول ندارد، گفت با دیپلماسی «نرمش قهرمانانه» موافق است.
علی خامنه‌ای گفته است جمهوری اسلامی به علت اعتقاداتش سلاح هسته‌ای را قبول ندارد. به گفته او: «وقتی می‌گوییم هیچ کس نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد قطعاً خودمان نیز دنبال آن نیستیم.».
آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این که دنیای دیپلماسی پیچیده است، گفته است: «عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک شود ».
او همچنین گفته است: «با حرکت‌های صحیح و منطقی در سیاست‌های خارجی و داخلی» موافق است و در ادامه به این نکته پرداخته است که: «با مسئله‌ای که سال‌های پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم، چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی»
به نظر می‌رسد این سخنان رهبر جمهوری اسلامی در چارچوب سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در مورد سیاست خارجی و مسئله‌ای هسته‌ای ایران است.
حسن روحانی گفته بود در سیاست خارجی دولت او تلاش می‌کند «با منطق و استدلال و تعامل سازنده با دنیا شرایطی را به وجود آورد تا بهانه‌هایی که غرب برای تحریم ایران دنبال می‌کند را از دست آن‌ها بگیرد»
در روزهای اخیر باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفته است با حسن روحانی نامه‌هایی رد و بدل کرده است.
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفت نشانه‌هایی وجود دارد که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری جدید ایران، می‌خواهد باب گفت‌وگو با غرب و ایالات متحده را باز کند.
رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید تهران باید جدیت خود را در مورد اینکه به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای نیست، نشان دهد.
همچنین جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته است واشنگتن آماده است تا با دولت ایران وارد گفت‌وگو و مذاکره شود.
خبرگزاری رویترز، تازه‌ترین گفته‌های اوباما در مورد ایران را نشانه‌هایی نامیده است که رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال گذشتن از موضوع سوریه و جست‌وجوی راهی دیپلماتیک در برابر تهران است.
برای بررسی بیشتر سخنان آیت الله علی خامنه ای گفت و گویی داشتیم با احسان محرابی، روزنامه نگار ساکن در آلمان و از او پرسیدیم:
آیا صحبت‌های علی خامنه ای در سخنرانی دیروز به معنی عقب نشینی جمهوری اسلامی از مواضع قبلی خود است؟

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130918_Ali_khamenee_Ehsan_Mehrabi_Ali_Fotovvati.mp3[/podcast]

Share