Share

Screen-Shot-2013-09-18-at-9 (1)روز گذشته جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین تهران، به صورت مشروط از زندان آزاد شدند.
آزادی این زندانیان سیاسی در آستانه سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به نیویورک، برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و سخنان آیت الله خامنه‌ای مبنی بر نرمش قهرمانانه در مواجهه با دشمن صورت می‌گیرد.
نسرین ستوده، وکیل زندانی به همراه هشت تن از زندانیان سیاسی زن و چندین زندانی سیاسی مرد از جمله زندانیان آزاد شده‌اند.
نسرین ستوده ساعاتی پس از آزادی از زندان به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «وقتی از زندان مرا بیرون آوردند به من گفتند آزاد هستی. دیشب به چهار نفر دیگر هم گفتند ولی به من گفتند که با مرخصی‌ام موافقت شده است. ولی وقتی از در زندان بیرون آمدم گفتند آزادی. برای همین من برگه مرخصی که تعهد می‌دهیم بعد از سه چهار روز برمی‌گردیم را امضاء نکردم.»
ستوده همچنین ضمن یادآوری این که هنوز وکلای دیگری چون عبدالفتاح سلطانی زندانی‌اند گفت: «ما می‌خواهیم همگی آزاد شوند، چون زندانی شدن آن‌ها نتیجه آن فضای سنگین سیاسی بوده است.»
مهسا امرآیادی، محسن امین زاده، فیض الله عرب‌سرخی از جمله دیگر زندانیان سیاسی آزاد شده‌اند.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه با استقبال از آزادی چندین زندانی سیاسی اظهار امیدواری کرده است که “آزادی موقت یا مرخصی زندانیان سیاسی با آزادی کامل آن‌ها همراه شود و به سال‌ها زندان که نتیجه احکام ناعادلانه بوده پایان داده شود.
به همین مناسبت گفت‌وگویی داشتیم با قاسم شعله‌سعدی، وکیل دادگستری در ایران و محمد مصطفایی، حقوق‌دان ساکن نروژ و نظر آنان را درباره این رویداد جویا شدیم.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130919_SholeSadi_Mostafayee_Fotovvati.mp3[/podcast]

Share