Share

 سازمان عفو بین‌الملل از مقامات ایران خواست حکم اعدام چهار زندانی سنی مذهب را متوقف کنند.

این سازمان با انتشار بیانیه‌ای از احتمال اعدام قریب‌الوقوع جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال مولایی ابراز نگرانی کرده است.

این افراد در خرداد و تیرماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی بازداشت و به اتهام “محاربه” و “فساد فی‌الارض” در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شدند.

این چهار نفر متهم به دست داشتن در ترور ملا محمد شیخ‌الاسلام نماینده استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری هستند.

عفو بین‌الملل گفته است، این چهار زندانی در دادگاه از وکیل محروم بودند و در سلول‌های انفرادی مورد شکنجه قرار گرفته‌اند

سازمان عفو بین‌الملل گفته، آنان در دادگاه از وکیل محروم بودند و بازداشت آنان چهار ماه پیش از ترور این روحانی نزدیک به حکومت صورت گرفته است.

ملا محمد شیخ‌الاسلام شهریورماه ۱۳۸۸ به ضرب گلوله توسط افراد ناشناس در مسجد سید قطب سنندج ترور شد.

بر اساس بیانیه عفو بین‌الملل این چهار زندانی سنی‌مذهب مدت‌های طولانی در سلول‌های انفرادی بوده و مورد شکنجه واقع شده‌اند.

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر جمشد دهقانی، جهانگیر دهقانی، حامد احمدی و کمال مولایی در زندان‌های سنندج و همدان محبوس بوده‌اند.

بنا به گزارش مدافعان حقوق بشر این زندانیان هم‌اکنون در زندان قزل‌حصار به‌سر می‌برند.

عفو بین‌الملل از مقامات ایران خواسته است، حکم اعدام این چهار زندانی را متوقف کرده و شرایط برای محاکمه منصفانه آنان را فراهم آورند.

چندی پیش تارنمای کلمه نزدیک به اصلاح‌طلبان ایران گزارش داده بود، فقط در سالن شماره ۱۰ بند چهار زندان رجایی‌شهر کرج ۱۶۰ زندانی اهل سنت نگهداری می‌شوند که ۲۶ نفر از آنان به اعدام محکوم شده‌اند.

اقلیت‌ سنی‌ جمعیت قابل توجهی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند و در ۱۴ استان کشور زندگی می‌کنند. شمار اهل سنت فقط در تهران حدود یک میلیون برآورد شده است.

Share