Share

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفت متوجه شده است که بسیاری از سانسورهای کتاب در سال‌های اخیر سلیقه‌ای بوده است. وی همچنین تأکید کرد که سانسور نمی‌تواند به‌طور کلی حذف شود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، علی جنتی در مراسم تودیع و معارفه معاونان قدیم و جدید وزارت ارشاد گفت: “متأسفانه در بررسی برخی از کتاب‌هایی که اداره کتاب به آن‌ها مجوز نشر نداده بود، دریافتم بسیاری از ایرادهای وارد شده بر حسب سلیقه بوده است. مثلا رای بر جایگزین کردن کلمه‌ای با کلمه‌ای دیگر.”

وی با تأکید بر این‌که باید به قانون تکیه کرد، افزود: “من فکر می‌کنم اگر قرآن وحی منزل نبود آن را به ممیزان اداره کتاب می‌سپردیم مجوز انتشار برای آن صادر نمی‌کردند و می‌گفتند برخی از کلمات با عفت عمومی در تناقض است.”

وزیر ارشاد: چطور می‌شود اجازه داد برخی از کتاب‌های مشکل‌دار ذهن مخاطبان را در جامعه مسموم کند

به‌گفته وزیر ارشاد “کتاب‌ها می‌بایست براساس متخصصان و اهالی فن مورد بررسی قرار گیرند نه کسانی که در حوزه‌های مختلف تخصصی ندارند.”

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نامه سرگشاده‌ای که چندی پیش گروهی از نویسندگان و اهالی قلم خطاب به وی نوشته و خواهان حذف کامل سانسور شده بودند اشاره کرد. نویسندگان نامه گفته بودند که در صورت حذف سانسور، اگر ضرورت آن پیش بیاید، در برابر قوه قضائیه پاسخگوی نوشته‌هایشان خواهند بود.

علی جنتی در این‌باره گفت: “ما نمی‌توانیم به طور کلی ممیزی را برداریم زیرا موظف به اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی هستیم. از این‌ها گذشته چطور می‌شود اجازه داد برخی از کتاب‌های مشکل‌دار ذهن مخاطبان را در جامعه مسموم کند.”

وزیر ارشاد همچنین برخورد با ناشران را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: “نوع برخورد با ناشران در دوره‌های قبلی درست نبوده است. ناشری که کتاب‌هایش در اداره کتاب ممنوع الانتشار اعلام شده چرا باید با او برخورد شود. این‌که چاپ غیرقانونی نکرده، اگر از قوانین تخلف می‌کرد، و کتابش را بدون اجازه وزارت ارشاد منتشر می‌کرد متخلف بود.”

در سال‌های اخیر عملکرد وزارت ارشاد با ممیزی‌های سلیقه‌ای، بلاتکلیف ‌نگه‌داشتن کتاب‌ها در زمان‌های طولانی، بررسی چندباره و سانسور کتاب‌های چاپ چندم، معلق‌کردن و نگاه‌داشتن پروانه ناشران و ممنوع کردن فعالیت برخی از آن‌ها و… سبب محدودیت بیشتر عرصه فرهنگ و هنر و کنار کشیدن بسیاری از اهالی فرهنگ از فعالیت‌های خود شده است.

Share