Share

پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای در استراسبورگ از ایران خواست تا سعید عابدینی، کشیش ایرانی – آمریکایی را که هم‌اکنون در ایران زندانی است، آزاد کند. این پارلمان همچنین حمله به اردوگاه اشرف را نیز محکوم کرد.

در این بیانیه که روز پنج‌شنبه ۱۸ مهر (۱۱ اکتبر) منتشر شده پارلمان اروپا خواهان آزادی فوری سعید عابدینی و کسانی که به دلیل مذهب خود در ایران زندانی‌اند، شده است.

پارلمان اروپا نگران است که سعید عابدینی زیر فشارهای جسمی و روحی قرار داشته باشد.

سعید عابدینی اوایل مهر ۱۳۹۱ در منزل پدری‌اش بازداشت شده است. وی قبل از سال ۱۳۸۵ کلیسای خانگی داشته و در این راستا فعالیت می‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است.

“تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبانی جهت ارتکاب جرم” از جمله اتهاماتی است که از سوی دادگاه علیه سعید عابدینی اعلام شده است.

دادگاه  در بهمن ماه ۱۳۹۱ عابدینی را به هشت سال حبس محکوم کرد. در سال‌های اخیر ده‌ها نفر از اعضای کلیساهای خانگی در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

پارلمان اتحادیه اروپا همچنین خواستار آزادی هفت تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران شده و گفته است آن‌ها در بغداد زندانی‌اند و باید بدون قید و شرط و هر چه سریع‌تر آزاد شوند.

این هفت نفر از ساکنان اردوگاه اشرف بودند که در جریان حمله روز یکشنبه دهم شهریورماه به این اردوگاه به گروگان گرفته شدند.

پارلمان اتحادیه اروپا در بیانیه خود این حمله را نیز محکوم کرده است.

مجاهدین خلق حکومت‌های ایران و عراق را عامل این حمله می‌دانند.

اسامی این هفت نفر فاطمه سخایی، وجیهه کربلایی، محبوبه لشکری، فاطمه طهوری، لیلا نباهت، صدیقه ابراهیم‌پور و کمال نیکنامی اعلام شده است.

۵۲ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در این حمله کشته شدند. سازمان مجاهدین خلق عامل این کشتار را حکومت‌های ایران و عراق می‌داند.

Share