Share

حبیب‌الله گلپری‌پور زندانی سیاسی کُرد بامداد امروز چهارم آبان‌ماه در زندان ارومیه اعدام شد.

ناصر گلپری‌پور پدر این زندانی سیاسی کُرد ضمن تأیید این خبر به زمانه گفت، روز گذشته حبیب‌الله را به مکان نامعلومی منتقل کردند و امروز گفتند که اعدام شده است.

پدر حبیب‌الله گلپری‌پور گفت، تاکنون نهادهای حکومتی پاسخ مشخصی در مورد تحویل پیکر حبیب‌الله به آنان نداده‌اند.

پدر حبیب‌الله گلپری‌پور: “کاش من آخرین پدری باشم که می‌بیند بچه‌اش، دخترش، پسرش، جگرگوشه‌اش را این‌طور می‌کُشند. کاش دیگر هیچ پدری، این‌طور مثل من دلش نسوزد

حبیب‌الله گلپری‌پور، اهل سنندج و متولد سال ۱۳۶۳، در تاریخ پنجم مهرماه ۱۳۸۸ در حین خروج از مهاباد به مقصد ارومیه، توسط نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه مهاباد دستگیر شد.

وی ۲۴ اسفندماه سال ۸۸ در شعبه یک دادگاه انقلاب شهر مهاباد به اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) به اعدام محکوم شد.

پس از اعتراض گلپری‌پور به این حکم، پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد و در شهریورماه سال گذشته حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور تأیید گردید.

گفته می‌شود این زندانی سیاسی کُرد در همه مراحل بازجویی، شرکت در عملیات مسلحانه را رد کرده و اداره اطلاعات تنها به‌دلیل داشتن کتاب و ارتباط با گروه مادران آشتی شهر مهاباد وی را به همکاری با پژاک متهم کرده بود.

بنا به گزارش‌های منتشر شده، گلپری‌پور طی این مدت در بازداشتگاه‌های شهرهای مهاباد، ارومیه، سنندج و سمنان زندانی بود و تحت شکنجه‌های روحی و جسمی شدیدی قرار گرفته بود.

“به ما وعده تخفیف حکم داده بودند”

 پی‌گیر‌ی‌های خانواده‌ گلپری‌پور برای تحویل گرفتن پیکر فرزندشان تاکنون بی‌نتیجه مانده است. ناصر گلپری‌پور در این‌باره می‌گوید: “پسرم را از من گرفتند. جگرم خون است. چه بگویم؟ دیروز یکی از آشنایان از زندان زنگ زد و گفت حبیب را به یک جای نامعلوم منتقل کرده‌اند. شب برادر و مادر حبیب و برادرزاده‌ام رفتند ارومیه جلوی زندان. شب هم آن‌جا بودند. زنگ زدند و گفتند هیچ چیز مشخص نیست. جواب درستی نمی‌دهند. نگذاشتند حبیب را حداقل برای آخرین‌بار ببینیم. حالا مدام دارند ما را سر می‌دوانند؛ برو سردخانه. برو پزشکی قانونی. برو دادگستری. دل ما خون است و این‌ها ما را سر می‌دوانند.”

پدر حبیب‌الله گلپری‌پور افزود: “هنوز هیچ چیز معلوم نیست. معلوم نیست پسرم را کی به ما تحویل می‌دهند. یکی نیست بگوید بچه‌ام را که از من گرفتید، دیگر چرا این کار را با ما می‌کنید؟ از مردم می‌خواهم خودشان خوب ببینند. خودشان قضاوت کنند. ‫مادرش دارد از ناراحتی دیوانه می‌شود. حالش خوش نیست.”

پدر حبیب‌الله گلپری‌پور: حبیب اصلاً فکرش را نمی‌کرد که اعدام شود

‫تا ظهر امروز هنوز اطلاعی به خانواده حبیب‌الله گلپری‌پور پیرامون تحویل پیکر وی داده نشده است.

ناصر گلپری‌پور می‌گوید: “الان مادر و برادر و پسرعموی حبیب دارند برمی‌گردند سنندج. هیچ جوابی درباره تحویل جنازه پسرم به آن‌‌ها ندادند. ظهر با استاندار تماس گرفتم. گفتند ساعت دو بیا ستاد خبری. شاید کمکی کنند.”

پدر زندانی سیاسی اعدام‌شده با تأکید بر اینکه آخرین ‌بار حدود یک ماه پیش با پسرش حبیب در زندان دیدار داشته است می‌گوید: “حبیب اصلاً فکرش را نمی‌کرد که اعدام شود. به ما وعده تخفیف در حکم‌ اعدام را داده بودند.”

او می‌افزاید: “کاش من آخرین پدری باشم که می‌بیند بچه‌اش، دخترش، پسرش، جگرگوشه‌اش را این‌طور می‌کُشند. کاش دیگر هیچ پدری، این‌طور مثل من دلش نسوزد. من تنها پدری نیستم که شاهد اعدام جگرگوشه‌اش‌ است. هزاران نفر مثل من در ایران هستند، اما امیدوارم آخرین پدری باشم که جگرش این‌طور می‌سوزد. کاش هیچ انسانی دیگر پای چوبه دار نرود. در کدام آیه قرآن نوشته شده است که انسانی را بکشید؟ آن هم با این‌همه نابرابری؟ برای چند جلد کتاب؟ در کدام قانون چنین چیزی نوشته شده است که شما با پسر من کردید؟”

اقلیت‌ها و گزارش جدید احمد شهید

اعدام حبیب‌الله گلپری‌پور چند روز پس از انتشار تازه‌ترین گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل صورت گرفته است.

احمد شهید در گزارش خود از اجرای احکام اعدام در ایران انتقاد کرده است و بخشی از این گزارش به تبعیض علیه اقلیت‌های قومی (اتنیکی) ‌از جمله کُرد‌ها اختصاص دارد.

در این گزارش آمده بود: ‌ “اجلاس عمومی سازمان ملل نگرانی خود در مورد نقض حقوق بشر افرادی که متعلق به اقلیت‌های قومی (اتنیکی)، زبانی و یا سایر گروه‌های اقلیت هستند، از جمله عرب‌ها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، کُرد‌ها و مدافعان آن‌ها را اعلام کرد و از دولت ایران خواست تا کلیه اشکال تبعیض و سایر انواع نقض حقوق بشر علیه این افراد را در قوانین و عملکرد خود حذف کند.”

هم‌اکنون بیش از ۱۵ زندانی سیاسی کُرد در انتظار حکم اعدام به‌سر می‌برند.

Share