Share

edamشانزده زندانی بلوچ، در زندان شهر زاهدان در بلوچستان اعدام شدند. این اقدام به تلافی حمله‌ی گروهی از مخالفین جمهوری اسلامی به پاسگاه مرزی سراوان و کشته شدن مرزبانان ایرانی صورت گرفت. در کردستان ایران نیز حبیب‌الله گلپری‌پور، ۲۵ ساله و فعال سیاسی کورد، که از ۴ سال پیش در زندان مهاباد زندانی بود و رضا اسماعیلی، فعال دیگر کورد، جمعه‌ی گذشته اعدام شدند و رکورد تازه ای از اعدام‌ها تنها در دو هفته‌ی اخیر، در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی به ثبت رسید .
گزارش عفو بین الملل تعداد اعدام شدگان در سال ۲۰۱۳ را که هنوز دو ماه به پایان آن باقی مانده، ۳۱۴ تن اعلام کرده است .
ناصر گلپری‌پور، پدر حبیب‌الله گلپری‌پور، به فعالین حقوق بشر ایران گفته است: دلیل اعدام پسرش کورد بودن او و همراه داشتن چند کتاب و انتشار کتاب بوده است. در مهر ماه ۱۳۸۸ حبیب‌الله گلپری‌پور، هنگام خروج از مهاباد به سوی ارومیه، با همراه داشتن چند کتاب توسط نیروهای حفاظت سپاه مهاباد بازداشت شد. اتهام او از سوی دادگاه انقلاب عضویت در حزب حیات آزاد کردستان – پژاک – و محاربه اعلام شده بود .
در این رابطه ایرج ادیب زاده از عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین‌المللی دفاع از حقوق بشر پرسیده است: دلایل بالا گرفتن موج اعدام‌ها به ویژه در مناطق قومی ایران مانند بلوچستان و کردستان را در چه می داند؟

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131027_Iraj_Eadamhaye_ghomi_K_Lahiji.mp3[/podcast]

Share