Share

بر اساس آمارهای رسمی بین‌المللی، ایران به همراه چین و عربستان در صدر کشورهایی قرار دارد  که در آنها  مجازات اعدام برقرار است. سازمان عفو بین‌الملل در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳ اعدام ۳۳۱ نفر در ایران به‌طور رسمی گزارش شده است.  به گزارش برخی منابع،  دست‌کم ۲۶۲ نفر دیگر نیز در این سال اعدام شده‌اند.
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران   در گزارشی به‌مناسبت ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام اعلام کرد که در یک سال اخیر تعداد اعدام‌ها در ایران ۹ درصد افزایش داشته است.

در همین رابطه هشت تن از کنشگران سیاسی، مدنی و فرهنگی ایران کارزار«لغو گام به گام اعدام (لگام)» را راه‌اندازی کردند.

Fariborz-Raeisdana

فریبرز رئیس دانا

سیمین بهبهانی، پروین فهیمی، محمد ملکی، بابک احمدی، فریبرز رئیس‌دانا، محمد نوری‌زاد، علی‌رضا جباری و اسماعیل مفتی‌زاده، در بیانیه‌ای اعلام داشتند این کارزار را جهت حذف هرچه سریع‌تر شیوه‌های بی‌رحمانه اعدام راه‌اندازی کرده‌اند.

آن‌ها در فراخوان عمومی خود ترویج و نهادینه کردن خشونت را عاملی دانسته‌اند که «راه بر آرامش روانی مردم می‌بندد و هرگونه فرصت اصلاح و به‌سازی را از دسترس آنان دور می‌دارد.»

برای آشنا شدن با اهداف بانیان این حرکت گفت‌وگویی داشتیم با فریبز رئیس‌دانا در تهران، کنشگر مدنی و از امضا کنندگان بیانیه آغاز به کار این کارزار.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131127_Edam_FariborzRaeesDana_AliFotovvati.mp3[/podcast]

در همین زمینه:

راه‌اندازی کارزار “لغو گام به گام اعدام” در ایران

Share