Share

مجید مجیدی، فیلمساز ایرانی که این روزها برای تدوین فیلم جدیدش “محمد” در آلمان به‌سر می‌برد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری المیادین از هویت سینمای ایران پیش از انقلاب انتقاد کرد و سانسور در سینمای کنونی ایران را امری طبیعی دانست.

مجید مجیدی و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

مجید مجیدی در این گفت‌و‌گو که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرده فیلم‌های پیش از انقلاب تاریخ سینمای ایران را “سطحی” و “کاملاً تبلیغاتی” خواند و گفت: “سینما در تاریخ ایران دارای یک قدمت صدساله است و ایران از بدو شروع سینما صاحب سینما شد و در طول ۶۷ سالی که متعلق به قبل از انقلاب است فیلم‌های زیادی ساخته شد که هیچ‌گونه هویت، فرهنگ و اعتقاد ایرانی نداشت. فیلم‌هایی خیلی سطحی و کاملاً تبلیغاتی برای گیشه ساخته می‌شد. سینمای سطحی و مبتذل و فیلم‌هایی با صحنه‌هایی که با فرهنگ ایران همخوانی نداشت.”

مجیدی در توضیح سینمای “غیرسطحی” دوران پیش از انقلاب تنها به این جمله بسنده کرد که “اندک فیلم‌هایی از فیلمسازان شاخص بود که در آن دوران ساخته شد.”

مجید مجیدی: حجاب یک امر تثبیت‌شده و پذیرفته‌شده در حکومت ماست. حکومت ما یک حکومت اسلامی است و حجاب به‌عنوان امر پسندیده‌ای است

مجیدی در ادامه به آتش زدن سینماها در انقلاب ایران اشاره کرد و گفت: “وقتی [در انقلاب] مردم به خیابان‌ها ریختند با بانک‌ها که متعلق به حکومت بود، با مراکز اداری و دولتی و با شکنجه‌گاه‌های ساواک مقابله کردند و به مشروب‌فروشی‌ها و به سینما‌ها حمله کردند و نشان دادند که این سینما متعلق به آن‌ها نیست.”

کارگردان فیلم “بچه‌های آسمان” و “آواز گنجشک‌ها”  در مورد سانسور در سینمای کنونی ایران گفت: “اساسا برای هنر در همه‌ جای دنیا یک خط قرمزی وجود دارد.”

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار در مورد سانسور “صحنه‌های جنسی، مشروبات الکلی، و صحنه‌های خشن” در سینمای ایران گفت: “محدودیت‌هایی که شما نام می‌برید از منظر نوع نگاه غربی محدودیت است؛ ولی در واقع محدودیت نبود و چیزی بود که مردم ایران می‌خواستند.”

مجید مجیدی افزود: “مثلا در مورد حجاب، این مسئله یک امر تثبیت‌شده و پذیرفته‌شده در حکومت ماست. حکومت ما یک حکومت اسلامی است و حجاب به‌عنوان امر پسندیده‌ای است… حجاب در ایران یک اصل است و به‌عنوان یک فرهنگ پذیرفته می‌شود.”

برخی از رسانه‌ها بودجه فیلم “محمد” ساخته مجید مجیدی را بیش از ۲۵۰ میلیون دلار ارزیابی کرده‌اند. مجید مجیدی اما در‌این‌باره تاکنون با صراحت سخن نگفته است

این فیلمساز در بخش دیگری از سخنان خود در مورد “عبور از خطوط قرمز” گفت: “من روی لبه حرکت کردم چون معتقد بودم که اثرم باید دیده شود و خیلی در آن طرف خط قدم برندارم.”

وی با بیان این‌که دوست دارد فیلم‌های اجتماعی بسازد اما “سیاه‌نمایی” نکند، افزود: “معتقدم انسان و روح انسان خیلی بزرگتر از وضعیت اجتماعی است. من حرفم این است که انسان می‌تواند در همه‌ سختی‌ها و با همه‌ مشکلات عزت انسانی خود را حفظ کند و آن هم در سایه نگاه معرفتی و وجه الهی حاصل می‌شود.”

“محمد”، فیلم جدید مجید مجیدی درباره زندگی پیامبر اسلام تاکنون حاشیه‌های زیادی داشته است. این فیلم یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های سینمایی در ایران است، اما بودجه آن مشخص نیست.

برخی از رسانه‌ها بودجه این فیلم را بیش از ۲۵۰ میلیون دلار ارزیابی کرده‌اند. مجید مجیدی اما در‌این‌باره تاکنون با صراحت سخن نگفته و فقط وعده داده که پس از نمایش عمومی فیلم در یک نشست خبری بودجه این فیلم را اعلام کند.

Share