Share

امروز جمعه، ۱۳ دی‌ماه (سوم ژانویه) قاهره و چندین شهر مصر بار دیگر صحنه درگیری‌های پلیس و اسلامگرایان طرفدار اخوان‌المسلمین بودند. در این درگیری‌ها ۱۱ تن از معترضان توسط پلیس کشته شدند.

درگیری در خیابان‌های قاهره

به‌گزارش رویترز، اعضای اخوان‌المسلمین و اسلامگرایان طرفداران محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنارشده مصر، همچنان به سازماندهی اعتراضات خود در این کشور ادامه می‌دهند. در حالی که دولت مورد حمایت نظامیان، اخوان‌المسلمین را جزو گروه‌های تروریستی قرار داده است آن‌ها برکناری مرسی در سوم ژوئیه را کودتا علیه انقلاب مصر می‌دانند و همچنان در اعتراض به این اقدام به خیابان‌ها می‌آیند.

در قاهره و اسکندریه چند نفر بر اثر اصابت گلوله کشته شدند. در اسکندریه یکی از کشته شدگان زن بود. هنوز روشن نیست که این زن در تظاهرات شرکت کرده بود یا از آن محل عبور می‌کرد.

در اسماعیلیه اسلامگرایان پس از نماز جمعه به خیابان آمدند که در این تظاهرات نیز چند نفر توسط پلیس از پای در آمدند.

در فیوم، واقع در جنوب غربی قاهره، یکی از تظاهرکنندگان با شلیک پلیس به سرش کشته شد. در منیا نیز خبر کشته شدن تظاهرکنندگان می‌رسد.

در روزهای ۲۴ و ۲۵ دی‌ماه (۱۴ و ۱۵ ژانویه) مصری‌ها در همه‌پرسی قانون اساسی جدید شرکت می‌کنند.

قانون اساسی جدید احزاب سیاسی مذهبی را ممنوع کرده و قدرت ارتش را به‌عنوان یک بازیگر کلیدی در صحنه سیاست مصر افزایش می‌دهد.

با این قانون، اخوان‌المسلمین که زندگی اجتماعی مصر را زیر تأثیر خود دارد و از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک در همه انتخابات پیروز شده‌ است می‌تواند بیشتر به حاشیه کشانده شود.

Share