Share

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران امروز در مجلس حاضر شد و در مورد اقدامات وزارت ارشاد توضیح داد. وی ضمن آن‌که گفت اجازه نمی‌دهد در مطبوعات به “مقدسات نظام دینی” توهین شود، افزود: “ما باید تلاش کنیم بهانه‌ای به دست رسانه‌های بیگانه ندهیم که آن‌ها بگویند در ایران دائما روزنامه‌ها توقیف می‌شود و خبری از آزادی مطبوعات نیست.”  سخنان جنتی نمایندگان مجلس را در مورد عملکرد وزارت ارشاد قانع نکرد.

علی جنتی: هنر این نیست که بلافاصله روزنامه‌ای را توقیف کنیم

علی جنتی که در پاسخ به سئوال‌های حمید رسایی، نماینده تهران سخن می‌گفت به موضوع توقیف روزنامه بهار به‌دلیل انتشار مقاله‌ای درباره عید غدیر خم مسلمانان در آبان‌ماه پرداخت و گفت: “مقاله منتشرشده در روزنامه بهار به هیچ وجه قابل دفاع نیست و مخالف مذهب رسمی کشور است. وزارت ارشاد اجازه نمی‌دهد که در حوزه مطبوعات به مقدسات دینی توهین شود.”

این مقاله با عنوان “امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟” نوشته علی‌اصغر غروی، عضو رهبری نهضت آزادی ایران بود. به دنبال انتشار مقاله وی در روزنامه بهار، این روزنامه توقیف و سعید پورعزیزی، مدیر مسئول آن برای چند روز بازداشت شد. در پی آن علی‌اصغر غروی نیز بازداشت شد که پس از نزدیک به دو ماه بازداشت با سپردن وثیقه آزاد شد.

وزیر ارشاد توضیح داد: “وظیفه وزارت ارشاد این بود که تخلف را به هیئت نظارت بر مطبوعات به‌عنوان مرجع تصمیم‌گیری ارجاع دهد که سرانجام نیز تصمیم اشد مجازات یعنی توقیف گرفته شد.”

علی جنتی: در مورد تک‌خوانی زنان مراجع مختلف در گذشته و سایر مراجع حاضر نظراتی دارند اما آن‌چه برای ما مهم است نظر رهبری است

وی گفت: “با توجه به این که انتشار این مقاله از روی عمد نبوده و اشتباهی صورت گرفته است به نظر می‌رسید این مورد جزو موارد تخفیف به‌شمار می‌رفت و نباید اشد مجازات در نظر گرفته می‌شد.”

جنتی در مورد اظهار تأسف خود درباره توقیف روزنامه بهار نیز گفت: “بنده برای این موضوع اظهار تأسف کردم که نباید به سمت توقیف روزنامه‌ها رفت. چون راه‌های دیگری همچون تذکر شفاهی، کتبی و ارجاع به دادگاه و در نهایت توقیف و لغو پروانه وجود دارد. هنر این نیست که بلافاصله روزنامه‌ای را توقیف کنیم بلکه باید تا آن‌جایی که می‌توان موارد دیگر را اعمال کرد.”

وی همچنین افزود: “وقتی روزنامه‌ای توقیف می‌شود حدود ۱۵۰ نفر بیکار می‌شوند. ما باید کاری کنیم که از جریمه‌های دیگر استفاده شود.”

علی جنتی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد این‌که گفته می‌شود وی از تک‌خوانی زنان در موسیقی دفاع کرده، گفت: “بنده نظر برخی از علما را مطرح کردم به‌طوری که در فتاوای موجود قید این است که تک‌خوانی و جمع‌خوانی هیچ فرقی ندارد. مهم این است که مفسده‌انگیز نباشد.”

وزیر ارشاد مهرماه گذشته درباره تک‌خوانی زن گفته بود: “هرکس در اظهارنظر شخصی خود در این‌باره آزاد است اما حتی بین مراجع تقلید هم نظر واحدی در این زمینه وجود ندارد بعضی از مراجع تقلید گفته‌اند تک‌خوانی خانم‌ها اگر موجب مفسده نباشد؛ ایرادی ندارد.”

علی جنتی: وزارت ارشاد اجازه نمی‌دهد که در حوزه مطبوعات به مقدسات دینی توهین شود

این اظهارنظر در پی سخنان جنجال‌برانگیز داریوش پیرنیاکان، نوازنده تار و سه‌تار، استاد دانشگاه و پژوهشگر موسیقی، درباره تک‌خوانی زنان در جشن خانه موسیقی ایران صورت گرفت.

در چهاردهمین جشن خانه موسیقی ایران، پیرنیاکان در حضور علی مرادخانی، معاون وزیر ارشاد، آزادی صدای زن را نخستین خواسته جامعه موسیقی ایران خواند و گفت: “فقها باید پاسخگو باشند که چرا می‌گویند موسیقی حرام است؟”

پیرنیاکان گفت: “از خواسته‌های مهم خانه موسیقی پخش شدن صدای زنان است. نیمی از هنرمندان موسیقی زنان هستند اما اجازه خواندن ندارند.”

علی جنتی امروز در مجلس گفت: “در این زمینه مراجع مختلف از حضرت امام تا آیت‌الله اراکی در گذشته و سایر مراجع حاضر نظراتی دارند اما آن‌چه برای ما مهم است نظر مقام معظم رهبری است و برای ما ملاک می‌باشد. اگر نظراتی هم بیان می‌شود بیشتر به اتکا نظری است که ایشان ابراز کرده‌اند و نه چیز دیگری.”

در جلسه امروز مجلس حمید رسایی، عضو فراکسیون اصولگرایان نیز به انتقاد از عملکرد چند ماهه وزارت ارشاد پرداخت و گفت: “دولت به جای آن‌که دغدغه آزادی بیان داشته باشد باید دغدغه آزادی حفظ دین و ارزش‌های انقلاب اسلامی را داشته باشد.”

وی گفت برخی مواضع مسئولان کنونی وزارت ارشاد “بو”ی مواضع وزارت ارشاد در دوران دولت محمد خاتمی را می‌دهد که در آن اصلاح‌طلبان دست بالا را داشتند.

حمید رسایی: نباید از برخورد با این رسانه‌ها خجالت بکشیم.

رسایی افزود: “آیا قرار است به اسم آزادی مقدسات زیر سئوال رود؟ آیا قرار است وزارت ارشاد تحت تأثیر جوسازی‌های این جماعت قرار گرفته و مرعوب این جریانات شود و از تیترها و تهاجم‌های آن‌ها بترسد؟ امروز خط زیر سئوال بردن مقدسات، القاء شبهه در اعتقادات دینی و به سخره گرفتن احکام و ارزش‌های انقلاب شکل گرفته و در این شش ماه افزایش پیدا کرده است که متأسفانه برخی از مسئولان در وزارت ارشاد و زیرمجموعه آقای جنتی به این خط شکل گرفته در برخی مطبوعات توجهی ندارند.”

وی با اشاره به مقاله منتشرشده در روزنامه بهار تأکید کرد: “در این یادداشت به صراحت امامت که اصول دین شیعه است، انکار شد.”

حمید رسایی: دولت به جای آن‌که دغدغه آزادی بیان داشته باشد باید دغدغه آزادی حفظ دین و ارزش‌های انقلاب را داشته باشد

حمید رسایی با بیان این‌که “نباید از برخورد با این رسانه‌ها خجالت بکشیم”، خطاب به جنتی گفت: “آقای جنتی اگر رستورانی غذای فاسد داشت باید چه کار کرد؟ اگر داروخانه‌ای داروی فاسد آورد باید چه کار کرد؟ آیا تنها باید با مدیر برخورد کرد. پس با این وضعیت چرا آن مغازه را پلمپ می‌کنند. این برای آن است که در جامعه امنیت ایجاد شود. حال چرا برای رسانه‌ها می‌خواهید ارزش مطلقی جلوه دهید. رسانه‌ای ارزش دارد که در مسیر تعالی حرکت کند.”

رسایی در مورد تک‌خوانی زنان گفت: “سئوال من این است که آقای جنتی آیا در ۳۵ سال گذشته کسی از اختلاف مراجع در مورد تک‌خوانی خانم‌ها خبر نداشته که شما آن را کشف کرده‌اید؟ این تیتر ۱۰۰ نشریه و سایت از صحبت‌های شماست که تابوی ۳۵ ساله شکسته شد. این حرکت شما باعث شد که برخی مفاسد به اسم جمهوری اسلامی و وزارت ارشاد سی‌دی شده و تکثیر گردد.”

در پایان این جلسه نمایندگان مجلس ایران با ۱۰۵ رأی موافق، ۹۵ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر اعلام کردند که از توضیحات وزیر ارشاد قانع نشدند.

علی جنتی سومین وزیر کابینه یازدهم است که توضیحات وی نمایندگان مجلس را قانع نکرد.

پیش از وی، علی‌طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم در جلسه علنی ۱۷ آذرماه، و رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری نیز در جلسه هشتم دی‌ماه ۹۲ مجلس به سئوال‌های نمایندگان پاسخ گفتند و نمایندگان با رأی خود پاسخ آن‌ها را قانع‌کننده ندانستند.

 در این زمینه:

آزادی صدای زن در ایران ـ گزارش فیروزه رمضان‌زاده
بررسی مقاله جنجال‌ساز منتشر‌ شده در روزنامه بهار ـ گفت‌وگوی علی فتوتی  با حسن یوسفی‌اشکوری و رضا علیجانی

Share