Share

برخی از منابع محیط زیستی در استان سمنان گفته‌اند که محمدعلی اینانلو، از مستندسازان سرشناس برنامه‌های محیط زیست و طبیعت تلویزیون دولتی ایران، در هنگام شکارغیرمجاز بازداشت شده است.

به گزارش این منابع محلی، این چهره‌ نام‌آشنای تلویزیونی، در حین شکار قوچ‌های وحشی در منطقه تپال سمنان، توسط محیط‌بانان دستگیر شده است.

خود محمدعلی اینانلو این خبر را تکذیب کرده است و حمید ظهرابی، مدیرکل محیط زیست استان سمنان نیز روز گذشته به خبرگزاری ایسنا در این باره گفته که فرد دستگیر شده یکی از بستگان آقای “الف” بوده و نه خود وی.

وی در ادامه گفت‌وگویش با ایسنا در این رابطه گفت: “ما نیز اظهاراتی که درباره آقای “الف” گفته می شود را شنیدیم و مساله را پیگیری کردیم. اتفاقا ایشان در همان زمانی که فرد متخلف دستگیر شد در سمنان حضور داشتند اما ما هیچ شواهدی مبنی بر حضور وی در شکار غیرمجاز پیدا نکردیم.”

هفته پیش، پانزدهم دی‌ماه، وبلاگ اداره محیط‌زیست شهرستان شاهرود، مطلبی با عنوان “شکارچیان قوچ سه‌ساله در دام محیط‌زیست شاهرود” منتشر کرده بود؛ اما در آن مطلب اشاره‌ای به هویت شکارچیان نشده بود.

نخستین بار، ولیان یکی از مسئولان جمعیت “دیده‌بان طبیعت شاهرود” خبر شکارغیرمجاز اینانلو را منتشر کرد.

تارنمای رسمی سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران با انتشار خبری با تیتر “دستگیری بستگان یک چهره‌تلویزیونی در منطقه شکار ممنوع سمنان”، به نوعی به این خبر واکنش نشان داده است.

ولیان در این ارتباط به روزنامه شرق چاپ تهران گفته است: ” “خود من روز حادثه در محل نبودم، اما کسانی که به آنها اعتماد کامل دارم و هیچ غرضی با کسی ندارند قسم می‌خورند که شخص آقای اینانلو به همراه سه لاشه شکار در آن روز دستگیر شدند، اما او بلافاصله با مسئولان محیط‌زیست شهرستان و استان تماس گرفت و تاکید کرد که من چهره شناخته‌شده محیط‌زیستی هستم و انتشار این خبر به ضرر طبیعت و محیط‌زیست است، در نهایت توجیهات او موثر واقع شد و در خبری که انتشار داده شد به این شکل بود که مسوولیت شکار برعهده آقای شکرالله اینانلو برادر محمدعلی اینانلو گذاشته شود.”

تارنمای رسمی سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران هم با انتشار خبری با تیتر “دستگیری بستگان یک چهره‌تلویزیونی در منطقه شکار ممنوع سمنان”، به نوعی به این خبر واکنش  نشان داده است.

محمدعلی اینانلو، در سال‌های اخیر مجری و کارگران برخی از برنامه‌های موفق محیط‌زیستی تلویزیون ایران، از جمله “ایران جهانی در یک مرز” و  “کجا بریم؟ ” بوده است.

Share