Share

سازمان حفاظت محیط زیست از نتیجه بخش بودن مذاکراتش با کارخانه‌های خودرو سازی برای ارتقاء کیفیت و استاندارد خودروها در ایران خبر داده است. به گفته سعید متصدی، معاون محیط انسانی این سازمان، خودروسازان ایرانی تا اوایل سال آینده تمام خودروها را با استاندارد یورو ۴ تولید خواهند کرد. سازمان محیط زیست همچنین از تلاش خود برای ارتقاء کیفیت سوخت و بنزین استاندارد در کشور خبر داده است.

Car factory

خودرو و بنزین غیر استاندارد از مهمترین عوامل آلودگی هوا در تهران و شهرهای بزرگ هستند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری خود که روز سه شنبه ۲۴ دی ماه در محل این سازمان برگزار شد گفت تا پایان دی ماه ۵۰ درصد از سوخت تولیدی در نیروگاه‌های تهران و کرج و بین ۹۰ تا ۹۵ درصد از سوخت نیروگاه اراک به استاندارد یورو ۴ ارتقاء پیدا می‌کند و در ۶ ماه اول سال آینده نیز این کار در بقیه کلان‌شهرها نیز انجام می‌شود.

خودروهای فرسوده و غیر استاندارد

سوخت و خودروی غیر استاندارد از عوامل اصلی آلودگی هوا در کلانشهرهای ایران، به ویژه تهران هستند. به گفته کارشناسان محیط زیست مهمترین طرح‌هایی که طی سال‌های گذشته به اجرا درنیامده است ملزم کردن خودروسازان ایرانی به بالابردن استاندارد‌های تولید خودرو بوده است. همچنین از خوردوهای فرسوده نیز به عنوان یکی از منابع مهم تولید آلودگی نام برده می‌شود. به گفته سعید متصدی، یک خودروی فرسوده ۳۰ برابر یک خودرو سالم آلودگی به وجود می‌آورد.

وضعیت آلودگی هوا در سال‌ جاری در پایتخت کشور و در چند شهر دیگر از جمله اهواز، مشهد، اصفهان، اراک و تبریز زنگ خطر را برای بالاترین مقامات اجرایی و مجلس به صدا درآورده است. در پی تشدید آلودگی‌ها در  آذرماه امسال، حسن روحانی رییس جمهور ایران دستور داد تا جلساتی ویژه و اضطراری برای بررسی این موضوع و ارائه راهکار برگزار شود.

نشست شورای مشورتی کاهش آلودگی هوای تهران

در همین حال شهرداری تهران نیز خبر از برگزاری یک نشست مشورتی با هدف اتخاذ راهکارهای مناسب برای مهندسی آلودگی هوا در تهران داده است. این نشست روز ۲۴ دی ماه و با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی، هواشناسی کشور، شرکت کنترل کیفیت هوا، ستاد معاینه خودرو، شرکت بهره‌برداری از راه آهن شهری تهران و حومه، شرکت واحد اتوبوسرانی، سازمان تاکسی‌رانی و جمعی از پژوهشگران، استادان دانشگاه و کارشناسان مربوطه برگزار شد.

به گفته علی محمد شاعری، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، ایجاد هماهنگی و همکاری بیشتر بین شهرداری تهران و سایر دستگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها در مورد کاهش آلودگی هوای تهران از دیگر اهداف این نشست مشورتی بوده است. در پایان این نشست شرکت‌کنندگان به نیاز فوری برای رفع دو مشکل اساسی در مورد آلودگی هوای تهران شامل تامین اعتبارات مورد نیاز و مدیریت هماهنگ و یک‌پارچه تاکید کردند.

 

در همین زمینه:

آلودگی هوا؛ چشمان نگران و سینه‌های ملتهب

افزایش مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا در ایران

افزایش هشدارها نسبت به وضعیت محیط زیست

بنزین ایرانی؛ استاندارد یا سرطان‌زا؟

Share