Share

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران امروز پنج‌شنبه سوم بهمن‌ماه (۲۳ ژانویه) در مراسم گشایش چهل‌وچهارمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، اعلام کرد از دیدگاه اعتدال دفاع می‌کند و از کشورهای صنعتی خواست که در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

حسن روحانی در نشست داووس

حسن روحانی در نشست داووس

پیش از سخنرانی حسن روحانی، خبرگزاری‌های جهان پیش‌بینی کرده بودند که در پی توافق هسته‌ای اخیرِ ایران و کشورهای قدرتمند، اکنون رئیس‌جمهور ایران به داووس خواهد آمد تا برای برون‌رفت از شرایط ناگوار اقتصادی در ایران جهانیان را به سرمایه‌گذاری در کشورش ترغیب کند.

حسن روحانی در داووس سخنرانی خود را با بیان این‌که “دیدگاه من نسبت به مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، دیدگاه اعتدال است”، گفت دیدگاه اعتدالی او، منحصر به ایران نیست؛ بلکه جایگاه “ایران اعتدال‌گرا” را، در تصویر آینده اقتصاد جهانی، “بسیار فراتر از آنچه پیش‌بینی شده”، می‌بیند.

حسن روحانی گفت دیدگاه اعتدالی او، منحصر به ایران نیست؛ بلکه جایگاه “ایران اعتدال‌گرا” را، در تصویر آینده اقتصاد جهانی، “بسیار فراتر از آنچه پیش‌بینی شده”، می‌بیند

وی با تأکید بر این‌که “هیچ کس نمی‌تواند تنها زندگی کند” و “هیچ کشوری، نمی‌تواند بی‌اعتنا به دیگران، مسائل خود را حل کند”، افزود: “اقتصاد ایران، بنیه و ظرفیت آن را دارد که ظرف سه دهه آینده در زمره ۱۰ اقتصاد اول دنیا قرار گیرد؛ و این هدفی است که در کلان برنامه‌ریزی اجتماعی، اقتصادی، سیاست داخلی و سیاست خارجی در پی آن بوده، و برای تحقق آن، قصد جدی دارم.”

روحانی همچنین ایران را برخوردار از “بالاترین نرخ در شاخص‌های توسعه انسانی” دانست و گفت دولت وی نهایت کوشش خود را به کار خواهد گرفت، تا از این منبع با بهینه‌سازی در راستای توسعه کشور استفاده کند و در این راستا، سیاست خارجی را نیز در مسیر بهره‌برداری وسیع از امکانات بین‌المللی، برای توسعه اقتصادی ایران فعال کند.

رئیس‌جمهور ایران یکی از ارکان نظری و عملی دولت خود را “تعامل سازنده بین‌المللی” دانست و در توضیح سیاست خارجی دولت خود گفت روابط تجاری، صنعتی، اقتصادی و همکاری‌های سیاسی و چندجانبه ایران با همه کشورهای همسایه را گسترش خواهد داد و با اجرای توافق هسته‌ای ژنو و رفع تحریم‌ها، روابط ایران با اروپا نیز “کاملاً به حالت عادی باز خواهد گشت”.

وی همچنین در مورد روابط ایران و آمریکا گفت: “تعاملات ایران و آمریکا نیز در ماه‌های گذشته، وارد مرحله جدیدی شده است، و برای اولین بار، سیاستمداران دو کشور برای حل اختلافات در موضوع هسته‌ای با هم مذاکره، تبادل نظر، و حتی اتخاذ تصمیم کرده‌اند. این تحولی مهم در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران است.”

حسن روحانی: تعاملات ایران و آمریکا در ماه‌های گذشته، وارد مرحله جدیدی شده و این تحولی مهم در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران است

حسن روحانی از همه کشورهای شرکت‌کننده در نشست داووس دعوت کرد تا با سفر به ایران “مهمان‌دوستی ایرانیان را تجربه کنند”، و “زمینه‌های وسیع سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک امنیت‌ساز را، خود، مشاهده کنند”.

وی یکی از حلقه‌های پیوند امنیت و اقتصاد را “امنیت انرژی” دانست و گفت ایران، آمادگی دارد با تکیه بر ذخایر انرژی خود در تأمین امنیت انرژی جهانی مشارکت کند.

رئیس‌جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود صلح و امنیت در خاورمیانه را نیز در گرو “گسترش روابط اقتصادی، همکاری‌های اجتماعی و فرهنگی، گردشگری، ارج نهادن به بخش خصوصی و همکاری نخبگان در سطح بین‌المللی” دانست.

وی این سخن مسئولان حکومتی ایران را که جمهوری اسلامی به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیست تکرار کرد و با اشاره به توافق هسته‌ای اخیر گفت: “آن‌چه در دست داریم، نه تنها یک توافقِ مقطعی و موقت در یک موضوع خاص نیست، بلکه پیش‌درآمد و زمینه‌ای برای توافق و تعاملات بعدی است.”

Share