Share

عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی پیشین شورای نگهبان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی فاش ساخت که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و در ماجرای رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، نظر عمومی در شورای نگهبان این بود که وی رأی نخواهد آورد و بهتر است در انتخابات شرکت نکند.

اکبر هاشمی رفسنجانی به هنگام ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم

کدخدایی که در برنامه “شناسنامه” سخن می‌گفت اظهار داشت: “[در مورد هاشمی رفسنجانی] چون حساسیت بیشتری وجود داشت در یکی دو جلسه بحث‌هایی داشتیم و اجماع مباحث این بود که رأی لازم نسبت به ایشان وجود ندارد.”

وی جایگاه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای همه “محترم” دانست و افزود: “پیشنهاد شد با برخی افراد صحبت شود که اگر امکانش هست ایشان انصراف دهند تا بعداً نگویند چرا زودتر به ما نگفتید!؟”

کدخدایی گفت: ” آقایان می‌گفتند بهتر است برای حفظ حرمت این افراد صحبت شود که خودشان انصراف دهند. آقای هاشمی هم از همین قبیل بود وقتی دیدیم اجمالاً رأی لازم وجود ندارد، من با برخی از آقایان که می‌دانستم با ایشان ارتباط دارند تماس گرفتم و گفتم اگر می‌شود ایشان خودشان انصراف دهند تا مشکلی هم ایجاد نشود. این افراد هم گفتند بعید است آقای هاشمی این کار را انجام دهند اما بازهم با ایشان صحبت کردند و در نهایت گفتند که ایشان انصراف نمی‌دهند.”

به‌گفته سخنگوی پیشین شورای نگهبان وقتی این موضوع در شورا مطرح شد، “رأی‌گیری نهایی صورت گرفت و ایشان رأی نداشت.”

وی افزود نتیجه این رأی‌گیری پیش از اعلام رسمی شورای نگهبان، از طریق علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران و حسن روحانی، کاندیدای وقت ریاست جمهوری و رئیس‌جمهور کنونی، به هاشمی رفسنجانی ابلاغ شد اما رفسنجانی به هر دوی آن‌ها گفت که انصراف نخواهد داد.

عباس‌علی کدخدایی افزود: “در نهایت ما این موضوع را به‌صورت رسمی اعلام کردیم.”

در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، به‌هنگام رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی گفته می‌شد دلیل آن “کهولت سنی” اوست.

پیش از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی وقت شورای نگهبان نیز گفته بود صلاحیت کسی که به دلیل سن بالا نمی‌تواند بیش از روزی چند ساعت کار کند، تأیید نخواهد شد.

اکبرهاشمی رفسنجانی مدتی پس از رد صلاحیت‌اش گفته بود که یک مقام ارشد امنیتی باعث رد صلاحیت او شد.

هاشمی رفسنجانی گفته بود: “یک مقام ارشد امنیتی برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت.”

رفسنجانی افزوده بود که این مقام امنیتی در نهایت به اعضای شورای نگهبان گفت “حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رأی بالای مردم شود که با راه و رسم آن‌ها سازگار نیست و شورای نگهبان را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رأی به عدم احراز صلاحیت” او بدهند.

Share