Share

40911

 فرزام بیدارپور، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: “به طور کلی پس از بیماری‌های قلبی و عرقی و سوانح رانندگی، سرطان سومین علل مرگ و میر در ایران بوده است؛ اما در سال‌های اخیر، سرطان رتبه دوم مرگ و میر را به خود اختصاص داده است.”

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، بیدارپور گفت: “افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان و کاهش سن ابتلا به سرطان، سبب شده که جامعه پزشکی نسبت به شیوع این بیماری در سنین جوانی و میانسالی هشدار دهد.”

وی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را در استان کردستان در سال جاری، هزار و ۲۹ نفر اعلام کرد و بیشترین سرطان‌ها را در زنان سرطان پستان، پوست، مری، معده، خون و کولورکتال و بیشترین سرطان‌ها را در مردان هم سرطان معده، پوست، مثانه و مری بیان کرد.

از آلودگی هوا، ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای و مصرف کودهای شیمیایی، به عنوان سه عامل اصلی شیوع سرطان در ایران، در طی سال‌های اخیر نام می‌برند.

مرکز تحقیقات سرطان، در سال ۱۳۹۰ اعلام کرده بود که بیماری سرطان در ایران، در ظرف سال‌های اخیر، رشدی ۱۸۱ درصدی داشته است.

سازمان بهداشت جهانی هم ایران را دارای بالاترین میزان ابتلا به سرطان در کل خاورمیانه معرفی کرده است.

از آلودگی هوا، ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای و مصرف کودهای شیمیایی، به عنوان سه عامل اصلی شیوع سرطان در ایران، در ظرف سال‌های اخیر نام می‌برند.

علاوه بر این‌ها، اعمال تحریم‌های اقتصادی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، بر پیچیدگی و دامنه مشکلات اقتصادی-درمانی بیماران سرطانی و خانواده‌های آن‌ها افزوده است.

برای مثال، برخی از دستگاه‌های رادیولوژی و تجهیزات لازم برای شیمی‌درمانی‌ها، مشمول محدودیت‌های موسوم به “استفاده دوگانه” در برنامه هسته‌‌ای شدند و فروش آنها به ایران ممنوع بوده است.

بسیاری از انواع مهم سرطان، هیچ درمان مشخصی ندارند و پیش‌گیری و تشخیص به موقع، نقش تعیین‌کننده‌ای در نجات جان شهروندان در برابر این بیماری دارد.

 

Share