Share

فراخوان‌دهنگان کارزار لگام (لغو گام به گام اعدام) بیانیه دوم خود را منتشر کردند. در این بیانیه از مردم خواسته شده است که بیش‌تر و اثربخش‌تر به این کارزار بپیوندند.

صفحه فیس‌بوک کارزار لگام (لغو گام به گام اعدام) بیانیه جدید سیمین بهبهانی (نویسنده و شاعر)، پروین فهیمی (فعال حقوق بشر و مادر سهراب اعرابی، از جوانان کشته شده در رویدادهای سال ۸۸)، جعفر پناهی (فیلمساز)، بابک احمدی (نویسنده و مترجم)، فریبرز رئیس‌دانا (اقتصاددان و فعال سیاسی)، محمد ملکی (فعال سیاسی و رئیس پیشین دانشگاه تهران)، علی‌رضا جباری (نویسنده و مترجم)، محمد نوری‌زاد (نویسنده و فیلمساز) و اسماعیل مفتی‌زاده (فعال حقوق بشر)، ۹ فراخوان‌دهنده این کارزار، را منتشر کرده است.

این بیانیه “همدلی‌ها و همراهی‌هایی” مردم در پشتیبانی از این حرکت اجتماعی را “عامل نیروبخش، بسیارجدی و اثربخش” برای تهیه‌کنندگان متن نخست این فراخوان دانسته و آورده است پشتیبانی‌ها “به بیدارشدن وجدان شماری چشمگیر از نیروهای پشتیبان حفظ حرمت و کرامت جان و شأن انسان” انجامیده است.

از متن بیانیه دوم “لگام”: وجدان‌های بیدار جامعه و گیرندگان پیام درون و انسان‌های برخوردار از احساس همبستگی بشری بسیار بیش از این و به‌گونه‌ای اثربخش‌تر و پی‌گیرتر باورمندان به لغو مجازات اعدام را به تکاپوی عملی و نشان دادن خواست و آرمان‌شان دعوت کنند

در روزهای آغازین آذرماه سال جاری هشت تن از کنشگران سیاسی، مدنی و فرهنگی ایران کارزار “لغو گام به گام اعدام (لگام)” را راه‌اندازی کردند. آن‌ها در بیانیه نخست اعلام کردند که این کارزار را “جهت حذف هرچه سریع‌تر شیوه‌های بی‌رحمانه اعدام” راه‌اندازی کرده‌اند. در بیانیه دوم جعفر پناهی نیز به این هشت نفر پیوسته است.

امضاکنندگان بیانیه دوم کارزار “لگام” ضمن بیان این‌که به این حرکت ادامه خواهند داد، افزوده‌اند: “این حرکت که می‌تواند به‌صورت درخواست‌های مکتوب، گردآوری امضا، فراخوان‌های مجازی، انواع خبررسانی‌ها، برگزاری همایش‌های مصلحانه، دفاع از لغو مجازات اعدام و انواع پیام‌رسانی‌های ابتکاری، در حوزه‌های اجتماعی، ادبی و هنری و جز آن ادامه یابد، هنوز به آن‌چنان توانی که همه ما انتظار داریم نرسیده است.”

آن‌ها گفته‌اند انتظارشان این است که “وجدان‌های بیدار جامعه و گیرندگان پیام درون و انسان‌های برخوردار از احساس همبستگی بشری بسیار بیش از این و به‌گونه‌ای اثربخش‌تر و پی‌گیرتر باورمندان به لغو مجازات اعدام را به تکاپوی عملی و نشان دادن خواست و آرمان‌شان دعوت کنند.”

این ۹ فعال فرهنگی و مدنی بار دیگر تأکید کرده‌اند که “گرفتن جان آدمیزادگان (هرچند که خطاکار باشند)، به هیچ رو درمان دردهایی که متأسفانه به‌صورت آسیب‌های ویرانگر متوجه جوامع بشری، به‌ویژه جامعه ما، شده است نیست، بلکه عامل تشدیدکننده آن است.”

امضاکنندگان بیانیه دوم “لگام”: شیوه‌های کور انتقام‌جویی می‌تواند به‌گونه‌ای نگران‌کننده به‌صورت ابزاری ابلهانه برای حذف فیزیکی مخالفان سیاسی و دگراندیشان در آید

از نظر آن‌ها ازهمه مهم‌تر این است که برقرار ماندن مجازات اعدام و “شیوه‌های کور انتقام‌جویی می‌تواند به‌گونه‌ای نگران‌کننده به‌صورت ابزاری ابلهانه برای حذف فیزیکی مخالفان سیاسی و دگراندیشان در آید.”

این اظهارنظر در حالی صورت می‌گیرد که هاشم شعبانی و هادی راشدی، دو زندانی سیاسی عرب در اهواز، یک هفته پیش، در روز یکشنبه ششم بهمن‌ماه جاری اعدام شدند.

سازمان عفو بین‌الملل آذرماه گذشته در بیانیه‌ای نسبت به اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام این دو زندانی سیاسی عرب هشدار داده بود.

امضاکنندگان بیانیه دوم کارزار “لگام” گفته‌اند: “لغو مجازات اعدام را هم‌اکنون از درخواست لغو مجازات اعدام همه متهمان سیاسی و عقیدتی آغاز کنیم.”

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و کریستف هینز، گزارشگر ویژه این سازمان در مورد اعدام‌های خودسرانه، چندی پیش “افزایش جهش‌دار” شمار اعدام‌ها در ایران را محکوم کردند.

این دو گزارشگر ویژه سازمان ملل در بیانیه‌ای گفتند افزایش ناگهانی اعدام‌ها در ایران از آغاز سال جاری میلادی نگران‌کننده است.

آن‌ها اعلام کردند که در دو هفته نخست ماه ژانویه، ۴۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

گزارشگران سازمان ملل متحد شمار اعدام‌ها در ایران در سال گذشته میلادی را ۶۵۲ مورد اعلام کرده‌ و گفتند دست‌کم ۲۸ نفر از این اعدام‌شدگان زن و چند تن نیز زندانیان سیاسی بوده‌اند.

در این زمینه:
راه‌اندازی کارزار “لغو گام به گام اعدام” در ایران
پشتیبانی ده‌ها شخصیت و نهاد ایرانی از کارزار “لغو گام به گام اعدام”
کارزار «لغو گام به گام اعدام» در ایران؛ گفت‌وگو با فریبرز رئیس‌دانا

برای پیوستن به این کارزار می‌توان از طریق این ایمیل زیر تماس گرفت:
karzar.legam@gmail.com

صفحه فیس بوک کارزار “لغو گام به گام اعدام (لگام)”:
https://www.facebook.com/karzar.legam

Share