Share

اوایل صبح یکشنبه به وقت محلی، مهاجمانی که بنا به برخی از گزارش‌ها به نیروهای بوکو حرام وابسته بودند؛ دست‌کم ۹۰ تن را در نیجریه کشتند.

boko-haram-group

به گزارش رویترز، حمله این افراد مسلح به روستایی در مناطق دوردست شمال شرقی نیجریه رخ داده است. شاهدان گزارش داده‌اند که اعضای مسلح گروه  “بوکو حرام” روستای ایزگه، نزدیک مرز نیجریه با کامرون را محاصره کردند، سپس به گلوله‌باران پرداختند، مواد منفجره به داخل آن پرتاب کردند، و ده‌ها خانه را سوزاندند.

ابوبکر عثمان، یکی از ساکنان این روستا در تماس تلفنی با رویترز گفته است: “اکنون که در حال حرف‌زدن با شما هستم، هنوز اجساد قربانیان در خیابان‌ها دراز به دراز افتاده است. ما بدون به‌ خاک‌سپردن آن‌ها فرار کردیم، زیرا می‌ترسیدیم تروریست‌ها هنوز داخل بوته‌ها و سبزه-زار‌ها در کمین باشند”.

این گروه به دست محمد یوسف روحانی سلفی در سال ۲۰۰۱ بنیان گذاشته شد. وی که اظهارات‌اش از جمله ردِ کروی‌بودن زمین جنجال‌آفرین بوده است، در سال ۲۰۰۹ کشته شد و جای خود را به ابوبکر شکوه داد. با اینکه از سال ۲۰۰۰ قوانین اسلامی در شمال نیجریه اجرا می‌شوند، اما این گروه و نیز گروه هم‌فکر دیگرش یعنی «طالبان نیجریه» خواستار اجرای قوانین در تمامی ۳۶ ایالت این کشور و نیز تعطیلی تمام مدارس نوین هستند.

لاول تانکو، کمیسر پلیس ایالت بورنو حمله به این روستا را تایید، اما از میزان تلفات اظهار بی‌اطلاعی کرده است. لوان مادو، شاهد دیگر ماجرا، از فرار صد‌ها سکنه‌ این روستا خبر داده است.

گودلاک جاناتان، رییس‌جمهور نیجریه، ماه مه سال گذشته دستور ارسال نیروهای بیشتر ارتش به منطقه شمال شرقی را صادر کرده بود تا شورشیان مسلمان را شکست دهد. با این حال، اسلام‌گرایان مسلح به منطقه‌ دورافتاده و کوهپایه‌ای گوزا در مرز با کامرون عقب‌نشینی کردند تا از حملات ارتش در امان بمانند. آن‌ها از آنجا حملات مرگبار خود را که اغلب علیه غیرنظامیان صورت پذیرفته است، کماکان ادامه داده‌اند.

این گروه به دست محمد یوسف روحانی سلفی در سال ۲۰۰۱ بنیان گذاشته شد. وی که اظهارات‌اش از جمله رد کروی‌بودن زمین جنجال‌آفرین بوده است، در سال ۲۰۰۹ کشته شد و جای خود را به ابوبکر شکوه داد.

با این که از سال ۲۰۰۰ قوانین اسلامی در شمال نیجریه اجرا می‌شوند، اما این گروه و نیز گروه هم‌فکر دیگرش یعنی «طالبان نیجریه» خواستار اجرای قوانین در تمامی ۳۶ ایالت این کشور و نیز تعطیلی تمام مدارس نوین هستند.

boko-haram5

گروه شبه‌نظامی بوکو حرام به دلیل حمله به مسیحیان، بمب‌گذاری کلیسا‌ها و ساختمان‌های دولتی، ربودن توریست‌های غربی و نیز قتل برخی از روحانیون مسلمان سر‌شناس در نیجریه بدنام شده است. با این که بوکو حرام رسما جزء شبکه‌ القاعده نیست، اما برخی منابع مالی این گروه را وابسته به شاخهٔ آفریقای القاعده می‌دانند.

این حملات در حالی انجام می‌پذیرد که دولت نیجریه مدت‌هاست در منطقه شمالی نیجریه «وضعیت اضطراری» اعلام کرده است. جاناتان رییس‌جمهور نیجریه در حالی برای سرکوب این شورش‌ها در چهارسال و نیم گذشته هزینه زیادی را صرف عملیات نظامی کرده است که کمتر از یک‌سال بعد باید دوباره در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند.

هفته پیش نیز جنگجویان بوکو حرام در کامیون‌هایی که شبیه کامیون‌های ارتشی رنگ‌آمیزی شده بودند، به ناحیه دیگری حمله و ۵۱ را به قتل رساندند.

Share