Share

رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران، فرهاد رهبر را از ریاست دانشگاه تهران برکنار کرد.

فرهاد رهبر

خبرگزاری تسنیم متن حکم برکناری فرهاد رهبر را منتشر کرده و نوشته است به نظر می‌رسد برکناری فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران به‌دلیل عدم مجوز برگزاری یک همایش حزبی با عنوان “بررسی تطبیقی رویکرد وزارت علوم در دوره‌های مختلف” است که قرار بود از سوی انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شود.

این خبرگزاری پیش از این نوشته بود “وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری برای برکناری فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران روز گذشته کارگروهی تشکیل داد که اعضای این کارگروه به جمع‌بندی‌های لازم برای برکناری فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران رسیدند.”

خبرگزاری فارس نیز نوشته است فرهاد رهبر طی تماسی تلفنی برکناری خود را تأیید کرده است.

بنا به این گزارش‌ها در حال حاضر محمدحسین امید، معاون اداری و مالی وزارت علوم با حفظ سمت، سرپرستی دانشگاه تهران را به‌‌عهده گرفته است.

فرهاد رهبر در ۱۷ بهمن‌ماه سال ۱۳۸۶ با حکم محمدمهدی زاهدی وزیر وقت علوم رئیس دانشگاه تهران شد.

وی پیش از آن رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت محمود احمدی‌نژاد و معاون اقتصادی وزارت اطلاعات در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه با نامه‌ای خطاب به کامران دانشجو، وزیر علوم دولت یازدهم، خواهان برکناری فرهاد رهبر و بیژن رنجبر، رؤسای دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس، به دلیل “رویکرد سیاست‌زده، غیرعلمی و یا احیانا امنیتی” آن‌ها شده بود.

پس از آن فرهاد رهبر در گفت‌وگوی زنده با شبکه یک تلویزیون ایران دستور احمدی‌نژاد، مبنی بر برکناری وی از ریاست دانشگاه تهران را “جدی” ندانست و خود را همچنان رئیس دانشگاه تهران معرفی کرد.

Share