Share

در درگیری‌های شب گذشته در کیف دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند. به‌رغم مخالفت‌های جهانی ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور اوکراین، حمله به مخالفان را متوقف نکرد و اپوزیسیون را متهم به اقدام بر ضد قانون اساسی برای “تصاحب قدرت” کرد.

به‌گزارش خبرگزاری‌های جهان، اوکراین در هرج و مرج کامل به‌سر می‌برد. از ماه‌ها پیش به‌طور منظم گردهمایی‌ها و تظاهرات ضددولتی برگزار شده و بارها این اقدامات اعتراضی به درگیری با پلیس و نیروهای انتظامی کشیده شده است.

با این حال روز گذشته، سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه (۱۸ فوریه) خشونت‌ها در این کشور شدت کم‌سابقه‌ای یافت و در آن، به‌گفته وزارت بهداشت اوکراین، دست‌کم ۲۵ نفر کشته و حدود ۲۴۱ نفر زخمی شدند.

در میان زخمی‌شدگان ۷۹ مأمور پلیس و پنج روزنامه‌نگار دیده می‌شوند.

تنش در میدان استقلال کیف خاموشی نگرفته و احتمال می‌رود که امروز نیز درگیری‌های تازه‌ای در این شهر رخ دهد. اوکراین بیش از هر زمانی در آستانه یک جنگ داخلی قرار دارد.

بامداد امروز ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور اوکراین در تلویزیون این کشور ظاهر شد و بار دیگر تلاش کرد تا معترضان را به خانه‌های خود بازگرداند. وی از رهبران اپوزیسیون خواست تا حساب خود را از “تندروها” جدا کنند.

دولت و اپوزیسیون یکدیگر را متهم با آغاز درگیری‌های روز گذشته می‌کنند. پلیس اوکراین با حمله به میدان استقلال، محل تجمع مخالفان، با شلیک گاز اشک‌آور موقعیت خود را در این میدان تقویت کرده و در اطراف مجسمه داخل میدان به آتش زدن چادرهای مخالفان پرداختند. نیروهای مخالف نیز به‌سوی مأموران پلیس سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب کردند.

در حالی که حملات پلیس ادامه داشت ویکتور یانوکوویچ در پیام خود گفت: “آن‌ها اصل دموکراسی را که قدرت با انتخابات به‌دست می‌آید و نه در خیابان، نادیده گرفته‌اند (…) آن‌ها از حد خود پا را فراتر گذاشته و از مردم می‌خواهند سلاح به‌دست بگیرند.”

وی افزود: “این نقض آشکار قانون است و مجرمان باید به‌دست عدالت سپرده شوند.”

یانوکوویچ همچنین گفت: ” این به‌اصطلاح سیاستمداران، بدون حکم مردم، تلاش کرده‌اند با نقض قانون اساسی و با خشونت و قتل به قدرت دست یابند.”

از سوی دیگر ویتالی کلیچکو، قهرمان سابق بوکس جهان و از رهبران اپوزیسیون پیش از آن‌که برای مذاکره با ویکتور یانوکوویچ وارد کاخ ریاست جمهوری شود گفت: “قدرت سیاسی جنگ علیه مردم خود را آغاز کرده است.”

خبرگزاری‌های جهان در نخستین گزارش‌های خود پس از دیدار صبح امروز رهبران اپوزیسیون و رئیس‌جمهور اوکراین نوشته‌اند که این گفت‌وگوها نیز بی‌نتیجه بوده است و احتمال از سرگیری درگیری‌ها می‌رود.

در این میان حتی نزدیکان دولت اوکراین، از جمله رینات اخمتوف، ثروتمندترین فرد اوکراین و از پشتیبانان یانوکوویچ نیز از رویدادهای اخیر این کشور انتقاد کرده‌اند.

درگیری‌ها تنها در کیف رخ نداد، در شهر لویو، یکی دیگر از مناطق اصلی مخالفت‌ها با دولت، معترضان مقر دولت منطقه‌ای، مقر پلیس و ساختمان‌های نظامی را به اشغال خود درآوردند. در درگیری‌های این شهر پنج هزار نفر از معترضان کنترل انبارهای اسلحه را نیز در دست گرفتند.

جنبش اعتراضی در اوکراین در ماه نوامبر سال گذشته میلادی شکل گرفت. دولت اوکراین با در پیش گرفتن سیاست دوری از اتحادیه اروپا و نزدیکی به روسیه مخالفت‌های اپوزیسیون این کشور را برانگیخت.

Share