Share

هم‌زمان با سفر محمد جواد ظریف به نیویورک، شبکه یک تلویزیون دولتی ایران انیمیشن «گزینه‌های روی میز» را پخش کرد. مرکز هنرهای رقومی (دیجیتال) بسیج اسفند ۹۲ از این انیمیشن رونمایی کرده و آن را به طور رایگان در سراسر کشور پخش کرده بود.

نمایی از انیمیشن تبلیغاتی «گزینه‌های روی میز»

نمایی از انیمیشن تبلیغاتی «گزینه‌های روی میز»

در انیمیشن «گزینه‌های روی میز» باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا و جان کری، وزیر امور خارجه این کشور در نقش «پت و مت» ظاهر می‌شوند و هر کاری می‌کنند، نمی‌توانند «گزینه‌های روی میز» علیه ایران را به کار ببندند.

«پت و مت» که در ایران «همینه» هم نامیده می‌شود یک مجموعه بسیار پرطرفدار عروسکی است که توسط دو هنرمند چک به نام‌های لوبومیر بنس و ولادیمیر جیرانک ساخته شد و نخستین بار در سال ۱۹۷۶ به شکل یک فیلم کوتاه به نمایش درآمد، و از سال ۱۹۸۹ به بعد به شکل یک مجموعه عرضه شد. در ایران این مجموعه از برنامه کودک شبکه دوم صدا و سیما پخش می‌شد و بین کودکان و بزرگسالان طرفداران زیادی داشت. «پت» و «مت» بی‌دست و پا هستند، اما هرگز از مشکلاتی که برایشان پیش می‌آید دلسرد نمی‌شوند.

در انیمیشن «گزینه‌های روی میز» باراک اوباما و جان کری نقش پت و مت را ایفا می‌کنند. میز آنها زیر پرونده گزینه‌ها می‌شکند و آنها که پولی در بساط ندارند، به یک میزفروشی دستبرد می‌زنند و اما این‌بار هم در اثر ناشیگری پایه میز می‌شکند. پس ناگزیر با پرونده گزینه‌ها تلاش می‌کنند میز را تراز کنند. البته موفق می‌شوند اما ارتفاع میز بسیار بالاتر از آن است که بتوانند به روی میز دسترسی پیدا کنند.

مهدی جعفری، رییس مرکز هنرهای رقومی (دیجیتال) بسیج درباره هدف‌های این مرکز از تولید چنین محصولاتی گفته است: «بعد از گزافه‌گویی‌های آمریکا و سایر دولتمردانش در مورد مذاکرات هسته ای و مانور زیادی که در مورد گزینه‌های روی میز دادند، ما تصمیم گرفتیم که بر اساس رسالتی که بر دوش داشتیم، محصولاتی تولید کنیم که پاسخ مناسبی برای این زیاده‌گوئی‌ها باشد. به همین جهت اقدام به تولید این محصول کردیم.»

این محصول تبلیغاتی در اسفند ۹۲ در شرایطی توزیع در سراسر کشور توزیع شد که مذاکرات ژنو به پایان رسیده بود و اکنون در شرایطی از شبکه یک تلویزیون دولتی ایران پخش شده که ایران و قدرت‌های جهانی در لوزان به یک تفاهم سیاسی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران دست یافته‌اند.

مرکز هنرهای رقومی (دیجیتال) بسیج در آذر ماه سال ۹۱، همزمان با هفته بسیج، در تهران و شهرستان‌ها آغاز به کار کرد. در این مدت این مرکز در کل کشور صاحب ۹ شعبه شده و هدفش این است که متخصصان را پیرامون هدف‌های تعیین‌شده برای تولید محصولات تبلیغی گرد آورد. با این حال انیمشین «گزینه‌های روی میز» را خود بسیجیان نتوانستند تولید کنند و شرکت «فراسوی ابعاد» به سفارش بسیج آن را تولید کرده است.

مهدی جعفری، رییس مرکز هنرهای رقومی (دیجیتال) بسیج گفته بود: «فعلاً قصد فروش این محصولات را نداریم و این محصولات به صورت رایگان در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.»

هدف این مرکز فراهم آوردن زمینه «ارتقای اصول بنیادی و فرهنگی انقلاب و هویت اسلامی و ایرانی»‌ست.

Share