Share

سیمون دیاز، خواننده محبوب ونزوئلایی در ۸۵سالگی درگذشت.

سیمون دیاز، خواننده ترانه‌های عامیانه

سیمون دیاز، خواننده ترانه‌های عامیانه

نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا به مناسبت درگذشت سیمون دیاز سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

سیمون دیاز در شرایطی چشم بر جهان فروبست که ونزوئلا از نظر سیاسی و اجتماعی بحران‌زده است. در این کشور در طی دو هفته گذشته چندین تن در درگیری‌های خیابانی کشته شده‌اند. عزای عمومی برای سیمون دیاز ونزوئلایی‌ها را شاید برای مدت کوتاهی به هم نزدیک کند. طرفداران و مخالفان دولت ونزوئلا به رغم اختلافات ژرفی که دارند، یک‌صدا از این آهنگساز و خواننده ترانه‌های عامیانه تجلیل کردند و او را نماد و نشانه‌ای از فرهنگ ونزوئلا خواندند.

محبوب‌ترین ترانه عامیانه سیمون دیاز «اسب پیر» (Caballo Viejo) نام دارد. او در این ترانه محنت‌ها و رنج‌هایی را که یک مرد عاشق تحمل می‌کند، با رنج اسب سالخورده‌ای مقایسه می‌کند که روزهای آخر زندگی‌اش را می‌گذراند و امید دارد که کسی از راه برسد و چیزی جلوی او بیندازد.

دیاز ترانه «اسب پیر» را هنگامی که ۵۲ سال داشت خواند و با این ترانه به یکی از محبوب‌ترین خوانندگان ترانه‌های عامیانه در کشورهای شمالی آمریکای لاتین بدل شد. این ترانه در سال‌های دهه۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ در کوچه و بازار طنین‌انداز بود و اجراهای متفاوتی از آن در دست است. هنگامی که گروه جیپسی کینگز (Gipsy Kings) در سال ۱۹۸۷ بر اساس این ترانه، ترانه معروف «بامبولیو» (Bamboleo) را عرضه کردند، شهرت سروده سیمون دیاز عالمگیر شد.

Share