Share

زهرا جواهریان، مدیرکل توسعه پایدار سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد که  آخرین رتبه ایران در شاخص عملکرد زیست‌محیطی از میان ۱۳۲ کشور رتبه ۱۱۴ است. وی گفت اگر الگوی مصرف به همین شکل پیش برود احتمال “جنگ آب” در ایران می‌رود.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، زهرا جواهریان با اشاره به وضعیت ناگوار محیط زیست در ایران گفت: “تهران، اهواز و اصفهان از جمله ۱۰ شهر آلوده جهان هستند.”

جواهریان با بیان این‌که در بحث گرد و غبار، گازهای گلخانه‌ای و آلودگی هوا، ایران در شرایط ناگواری به سر می‌برد، افزود: “در شش ماهه اول سال کشور در گرد و غبار است و در شش ماهه دوم آلودگی هوا گریبان مردم را گرفته و سالانه دو هزار و ۷۰۰ نفر جان خود را به خاطر آلودگی هوا از دست می‌دهند.”

مدیرکل توسعه پایدار محیط زیست همچنین از “بحران آب” در ایران سخن گفت و با اشاره به خشک شدن تالاب‌های آن به دلیل ورود فاضلاب به این تالاب‌ها، گفت: “امروزه کشور در مسأله آب با چالش جدی مواجه است چرا که از سفره‌های زیرزمینی بیش از ظرفیت خود برداشت کرده‌ایم و این مسأله جبران‌ناپذیر است.”

به‌گفته وی “الگوی کشت‌های غلط،‌ احداث ۳۰ هزار چاه غیرمجاز و احداث سدهای نادرست” سبب شده تا امروزه ایران با بحران آب مواجه باشد.

زهرا جواهریان افزود ایران سه برابر ظرفیت زیستی خود از منابع محیط زیستی برداشت و سالانه بیش از ۵۰ هزار تن پسماند تولید می‌کند.

وی گفت: “یک خانواده چهار نفره در ایران بیش از سه کیلوگرم زباله تولید می‌‌کند، این در حالی است که در دنیا زباله را طلای کثیف می‌دانند و آن را کاملا برگشت‌پذیر کرده‌اند و سهم اقتصادی برای آن قائل شده‌اند اما سئوال این‌جاست که در کشور ما تا چه میزان به این مسأله پرداخته شده است.”

مدیرکل توسعه پایدار سازمان محیط زیست تأکید کرد که اگر مدیریت درستی در الگوی مصرف ایجاد نشود در آینده با بحث “جنگ آب” در ایران روبه‌رو خواهیم بود و مسائل امنیتی به وجود خواهد آمد.

وی دلیل آن را چنین عنوان کرد که بارندگی در ایران یک سوم متوسط جهانی است، اما هر شهروند ایرانی ۲۲۰ لیتر آب مصرف می‌کند در حالی که مصرف استاندارد برای هر شهروند روزانه ۱۳۰ لیتر است.

Share