Share

دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اهر بازداشت ۵۹ تن از فعالان آذربایجانی را که چندی پیش به مناسبت روز جهانی مادری گرد هم آمده بودند، تأیید کرد.

تارنمای دادگستری استان آذربایجان شرقی نوشته است این افراد “با هدف برهم زدن امنیت کشور (با توجه به سوابق کیفری مرتبط و گزارش مراجع اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی) با قرارهای قانونی و متناسب بازداشت و یا آزاد شدند و چند نفر از متهمان نیز جهت ادامه و تکمیل تحقیقات در مراجع اطلاعاتی و امنیتی هستند.”

دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اهر این ۵۹ نفر را “از فعالان قوم‌گرای استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل” معرفی کرده و گفته است اتهام بازداشت‌شدگان “تشکیل و عضویت در دستجات با هدف برهم زدن امنیت کشور” است.

بر پایه این گزارش شماری از بازداشت‌دگان با سپردن قرار وثیقه آزاد شده‌اند و شماری دیگر نیز  “در مراجع اطلاعاتی و امنیتی در بازداشت هستند.”

پیش از این، صالح کامرانی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با زمانه گفته بود نیروهای انتظامی چند نفر از این فعالان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

این دسته از فعالان مدنی در منزل اکبر ابولزاده یکی از فعالان مدنی اهر به مناسبت سوم اسفندماه روز جهانی زبان مادری گرد هم آمده بودند.

این افراد از شهرهای مختلف آذری‌نشین در اهر جمع شده بودند و تعدادی از آنان مانند عباس لسانی، روزبه سعادتی، میثم آزادی و فردین مرادپور سابقه بازداشت و زندان نیز داشته‌اند.

Share