Share

 سیدعلی‌محمد شهیدی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران و رئیس این بنیاد، امروز جمعه ۱۶ اسفند، در آغاز مراسم نماز جمعه تهران، گفت که آمار شهدا از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از ۲۲۲ هزار نفر است.

bonyadshahid_20110817_1086581125

این بنیاد از نهادهای تحت نظارت رهبر ایران است

وی که پیش از خطبه‌های اصلی نماز جمعه سخنرانی می‌کرد، با اشاره به آمار بالای شهدای جنگ گفت: “ما دویست و بیست و دو هزار و ۲۸۵ شهید از ابتدای انقلاب تا آغاز امسال داشته‌ایم.”

او آمار جانبازان را نیز پانصد و پنجاه هزار و ۲۷ جانباز ذکر کرد. علی محمد شهیدی همچنین اعلام کرد از این میان ۱۸ هزار نفر در ترورها جان خود را از دست داده‌اند.

او افزود: “این در حالی است که دنیا به ما می‌گوید شما تروریست هستید، در حالی ما به طور میانگین روزی ۴۳ شهید تقدیم انقلاب کردیم. ما به دشمن اعلام می‌کنیم که ما تروریست نیستیم.”

ایران از سوی دولت‌های غربی و آمریکا بارها به پشتیبانی مالی، مادی و تدارکاتی از گروه‌های مسلح در خاورمیانه و آسیای مرکزی متهم شده است. ایران این اتهامات را رد می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران از ۲۸ سال پیش تاکنون، در فهرست کشورهای حامی تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشته است.

بنیاد شهید ایران در سال ۱۳۵۸ و به دستور آیت‌الله خمینی تشکیل شد. مهدی کروبی اولین رئیس این بنیاد بود. پیش از این در زمان ریاست مسعود زریبافان بر این سازمان ثروتند خبرهایی مبنی بر اختلاس در بنیاد شهید منتشر شد. در خرداد ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی هیئتی جهت تحقیق و تفحص از این بنیاد تشکیل داد. در پی این اخبار خانواده‌های جانبازان و شهدای ثبت شده در بنیاد شهید مقابل این سازمان دست به اعتراض زدند.

این بنیاد از نهادها تحت نظارت رهبر ایران است و گفته می‌شود یکی از ثروتمندترین نهادهای اقتصادی در منطقه است.

Share