Share

حسین مظفر، معاون نظارت مجلس ایران امروز ۱۸ اسفند، آماری از عملکرد نظارتی مجلس بر دستگاه اجرایی را اعلام کرده که بر این اساس دولت حسن روحانی در فاصله هفتم آذر  تا ششم اسفندماه، هزار و ۲۱۳ تذکر دریافت کرده است.

روحانی  و مجلس

تا اسفندماه امسال سه کارت زرد، ۴۶۷ سؤال و دوهزار و ۶۴۲ تذکر، کارنامه دولت به روایت مجلس بوده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی(ایرنا)، از این میان ۱۹۶ تذکر مستقیماً رئیس جمهور را خطاب قرار داده است. در این گزارش وزیر راه و شهرسازی با ۱۴۱ و وزیر صنعت، معدن و تجارت با ۱۲۰ تذکر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع تذکرهای دولت از آغاز به کار دولت به دوهزار و ۶۴۲ تذکر رسیده است.
با این حال علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا فرجی دانا وزیر علوم و تحقیقات و وزیر امور اقتصادی و دارایی با دریافت کارت زرد و قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های آنان به پرسش‌های‌ مجلس در شرایط سخت‌تری قرار دارند.
حسین مظفر گفته با وجود امکان احضار وزیران و مسوولان اجرایی به صحن علنی مجلس برای ارائه گزارش، تاکنون نمایندگان مجلس از این ابزار نظارتی استفاده نکرده‌اند.

EDF29B6D-B656-4E13-AA17-F462E6A6D855_w640_r1_s

۱۹۶ تذکر نمایندگان مستقیماً رئیس جمهور را خطاب قرار داده است.

در ماه‌های اخیر اعتراضات بسیاری از طرف طیف موسوم به اصولگرایان و همچنین فراکسیون ‌پایداری به دولت حسن روحانی انجام شده.
از این میان وزارت ارشاد و وزارت علوم هدف بسیاری از این انتقادات بوده‌اند.
امروز آیت‌الله مکارم شیرازی از عملکرد وزیر علوم انتقاد کرده و عزل و نصب‌های این وزارتخانه را به نفع “نظام” ندانسته. مکارم شیرازی تاکید کرده که این وزیر را به حضور نپذیرفته است.
در همین رابطه جمعه گذشته، ائمه جمعه سراسر کشور در خطبه‌های خود به سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد انتقاد کردند.
در واکنش به انتقادات علیه دولت یازدهم، هاشمی رفسنجانی با حمایت از دولت، این مسائل را در وضعیت فعلی کشور قابل پیشبینی دانسته و از دولت خواسته که مقاومت کند.

Share