Share

نمایندگان مجلس ایران در حال جمع‌آوری امضا برای بیانیه‌ای هستند که در آن تأکید شده است مذاکره‌کنندگان هسته‌ای حق گفت‌وگو درباره موضوعات دفاعی همچون توان موشکی در مذاکرات هسته‌ای را نخواهند داشت و تخلف‌کنندگان در کوتاهی از مواضع هسته‌ای ایران به مردم معرفی خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایندگان مجلس ایران، در جلسه علنی امروز، یکشنبه ۲۵  اسفندماه بیانیه‌ای را در رابطه با مذاکرات هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ امضا کردند که در آن گفته شده است هیأت مذاکره‌کننده ایرانی در مذاکرات هسته‌ای نباید “کوچک‌ترین عقب‌نشینی” از مواضع هسته‌ای جمهوری اسلامی داشته باشند..

در این بیانیه که تاکنون به امضای ۲۲۲ نماینده رسیده، آمده است: “هر گونه توافق با ۱+۵ نباید بر خلاف این معاهده، هیچ‌گونه محدودیت و ممنوعیتی برای فعالیت‌های مربوط به تحقیق به‌ویژه توسعه راکتور آب سنگین و غنی‌سازی به عمل آورد که از نظر نمایندگان ملت پذیرفته نخواهد بود.”

در این بیانیه تأکید شده است که نمایندگان، “تخلف‌کنندگان” در این زمینه را به مردم معرفی خواهند کرد.

بیانیه نمایندگان مجلس ایران می‌افزاید: “مذاکره‌کنندگان باید از طرح مباحثی در خصوص موضوعات دفاعی همچون توان موشکی در مذاکرات هسته‌ای جلوگیری نموده و حق ورود و یا گفت‌وگو در این زمینه‌ها را نخواهند داشت.”

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ روز سوم آذرماه سال جاری به توافق اولیه دست یافتند. اختلاف نمایندگان مجلس با این توافق هسته‌ای از همان روز آغاز شد.

در روز توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ مجلس ایران دقایقی ناآرام شد و نمایندگان خواهان توضیح در مورد این توافق شدند.

در روزهای بعدی اختلافات حکومتی بر سر توافق هسته‌ای و چگونگی مذاکرات بعدی شدت گرفت.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه ششم آذرماه در مجلس حاضر شد و درباره توافق هسته‌ای توضیحات مفصلی داد. ظریف از منتقدان این توافقنامه خواست تا “انصاف و منافع ملی” را در نظر بگیرند. با سخنان ظریف برخورد نمایندگان منتقد ملایم شد و مجلس از هیأت مذاکره‌کننده تشکر کرد.

در روز یکم بهمن ماه سال جاری، ۱۵۰ تن از نمایندگان نامه‌ای درباره توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ به علی لاریجانی، رئیس مجلس نوشتند و از وی خواستند تا جزئیات توافق ژنو برای آن‌ها محرمانه نباشد و در جریان این توافق قرار بگیرند.

امضاکننده این نامه خواهان رسانه‌ای کردن جزئیات توافقنامه هسته‌ای ژنو نبودند و تنها می‌خواستند خود در جریان جزئیات آن قرار گیرند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه در جمع رؤسای دانشگاه‌ها و معاونان و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، با اشاره به توافق هسته‌ای اخیر و مخالفان آن گفت: “چرا وقتی یک کار بین‌المللی می‌شود استاد به من نامه خصوصی می‌نویسد چرا حرف نمی‌زنید؟ ژنو اولین راهگشا برای دانشگاه‌ها و پول دانشجویان بود. فقط یک عده که از یک جا تغذیه می‌شدند چیزی گفتند اما چرا باید یک عده بی‌سواد صحبت کنند؟ چرا استادان صحبت نمی‌کنند؟”

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان و تئوریسین جبهه پایداری به سخنان روحانی به‌تندی پاسخ داد و گفت: “این‌ها می‌گویند انتقاد را دوست داریم اما دروغ می گویند، طاقت یک جمله را ندارند.”

وی افزود: “چرا داریم ارزش‌ها را فراموش می‌کنیم؟ بدتر از همه کارهایی که می‌شود این است که این‌ها را به پای امام و رهبری می‌گذارند و می‌گویند این پیروی از امام و رهبری است.”

نمایندگان مجلس مخالف توافق هسته‌ای از تلویزیون دولتی که سخنان روحانی را پخش کرده بود درخواست پاسخگوی به وی را کردند اما عزت‌الله ضرغامی رئیس صداوسیما این امکان را به آن‌ها نداد.

این در حالی است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز، شنبه ۱۹ بهمن‌ماه بار دیگر مسئولان حکومتی را به مدارا با هم فراخواند.

Share