Share

پارلمان اوکراین لایحه‌ای در لزوم آزاد‌سازی این شبه‌جزیره تصویب کرد. روسیه حساب بانکی میلیاردر حامی جنبش میدان را بست. مانور نظامی مشترک آمریکا و اوکراین آغاز می‌شود.

سربازان روس

سربازان روسی در مقابل پایگاه نظامی اوکراین در حوالی سیمفروپل

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه (۲۰ مارس / ۲۹ اسفند) لایحه‌ای را در رد الحاق کریمه به روسیه تصویب کرد. در این مصوبه دولت اوکراین به مبارزه‌ای بی‌امان و طولانی برای بازپس گیری کریمه فراخوانده شده است.

هم‌زمان اعلام شد که مانور نظامی مشترک آمریکا و اوکراین موسوم به “Rapid Trident” شروع می‌شود. این مانور سالانه،  از ۲۰۰۶  تاکنون در دریای سیاه برگزار شده است.

روزنامه گاردین به نقل از محافل دولتی بریتانیا گزارش داده که لندن نیز قصد اعزام سرباز به منطقه را دارد اما تعداد نیروهایش روشن نیست.

سفیر اوکراین در سازمان ملل هم  طی دیدار با گروهی از دیپلمات‌ها به شواهدی در مورد آماده سازی روسیه برای دخالت در شرق و جنوب اوکراین اشاره کرده است.

این خبر از سوی منابع مستقل هنوز تایید نشده و دیپلمات‌های روسی نیز آن را تکذیب کرده‌اند.

گام‌های تلافی‌جویانه

آندری پاروبی، رئیس اداره امنیت اوکراین پیشنهاد کرده که اتباع روسیه برای رفت و آمد به اوکراین ویزا بگیرند. این پیشنهاد اما با مخالفت آرسنی یاتسنبوک، نخست وزیر اوکراین روبرو شده است. او گفته که این پیشنهاد باید به دقت بررسی شود.

به نظر می‌رسد که مخالفت یاتسنیوک ناشی از واکنش‌های متقابل روسیه باشد، زیرا حدود سه میلیون اوکراینی در روسیه کار می‌کنند و شهروندان دو کشور اقوام و بستگان زیادی در هر دو سرزمین دارند.

از سوی دیگر مقامات گمرکی اوکراین اعلام کرده‌اند که روسیه کنترل کالاهای این کشور را تشدید کرده است.

صاحبکاران و سرمایه‌داران اوکراینی در روسیه نیز نگران آینده کسب و کار خود هستند. دستگاه قضایی روسیه حساب‌ بانکی کارخانه شیرینی‌سازی “Roshen” را مسدود کرده است.  این کارخانه به میلیارد اوکراینی پیوتر پروشنکو تعلق دارد که از جمله حامیان مالی “جنبش میدان” در کی‌یف بوده است.

اوکراین در واکنش به الحاق کریمه به روسیه، شرکت در مسابقات جهانی شمشیربازی را  که آخر هفته آینده در مسکو برگزار می‌شود، تحریم کرده است.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، بحران کریمه را بزرگ‌ترین چالش امنیتی این پیمان پس از جنگ سرد خوانده و روسیه را به تلاش برای ترسیم دوباره نقشه اروپا متهم کرده است.

Share