Share

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، از شبکه‌های اجتماعی اینترنت چندان راضی نیست. بیش از هر چیز به‌ این دلیل که در این شبکه‌ها از او انتقاد می‌کنند. اکنون دولت او دسترسی به شبکه اجتماعی توئیتر را ممنوع کرده است.

اردوغان در مورد شبکه‌های اجتماعی گفت همه آن‌ها را خواهد بست و این‌که جامعه جهانی چه خواهد گفت برای او مهم نیست.

اردوغان در مورد شبکه‌های اجتماعی گفت همه آن‌ها را خواهد بست و این‌که جامعه جهانی چه خواهد گفت برای او مهم نیست.

به‌گزارش روزنامه «حریت» ترکیه، شبکه اجتماعی توئیتر در این کشور مسدود شد. دولت آنکارا توئیتر را متهم می‌کند که تصمیم دادگاه را نادیده گرفت و لینک‌های خاصی را به‌رغم شکایت شهروندان ترکیه حذف نکرده است.

به‌هنگام گشودن سایت توئیتر نوشته‌ای از سوی دولت ترکیه روی آن ظاهر می‌شود که در آن توضیح داده شده این سایت به دلایل قضایی مسدود شده است.

توئیتر نیز بلافاصله به کاربران خود شیوه دور زدن فیلترینگ را نشان داد. روان بارنت، مدیر بازاریابی توئیتر در آلمان در این‌باره گفت: «برای کاربران توئیتر در ترکیه این امکان هست که توئیت خود را با اس‌ام‌اس ارسال کنند.»

روز پنج‌شنبه ۲۹ اسفندماه (۲۰ مارس) رجب طیب اردوغان که زیر فشار اتهام فساد مالی قرار دارد، در یک سخنرانی انتخاباتی تهدید کرد که توئیتر را مسدود و با چنین شبکه‌هایی برخورد ریشه‌ای خواهد کرد.

انتخابات محلی ترکیه قرار است ۱۰ فروردین‌ماه (۳۰ مارس) برگزار شود.

اردوغان در مورد شبکه‌های اجتماعی گفت همه آن‌ها را خواهد بست و این‌که جامعه جهانی چه خواهد گفت برای او مهم نیست. نخست‌وزیر ترکیه با تأکید بر این‌که این موضوع به سرکوب آزادی بیان ربطی ندارد، افزود: «هر کس خواهد دید که جمهوری ترکیه تا چه اندازه قدرتمند است.»

اردوغان همچنین گفت که دخالت در زندگی خصوصی یا سرقت اسرار دولتی از طریق شبکه‌های اجتماعی آزادی بیان نیست. وی افزود: «ما با ممنوع کردن آن‌ها، اجازه این کار را نخواهیم.»

رجب طیب اردوغان پنج‌شنبه، ۱۵ اسفندماه (ششم مارس) نیز در شبکه تلویزیونی ای.تی.وی اعلام کرد که پس از حضور موفقیت‌آمیز «حزب عدالت و توسعه» (AKP) در انتخابات محلی، قصد دارد فیس‌بوک و یوتیوب را ممنوع کند.

وی همچنین گفت: «من اجازه نخواهم داد که ملت ما قربانی فیس‌بوک و یوتیوب شوند.»

اما پس از این سخنرانی حرف‌های خود را تعدیل کرد.

نخست‌وزیر ترکیه پیش از این در جریان اعتراض‌های اجتماعی تابستان ۲۰۱۳ موسوم به “جنبش گزی” نیز شبکه‌های اجتماعی اینترنت را مورد انتقاد قرار داده بود. در روزهای اخیر نیز اتهام‌هایی علیه وی و پسرش مبنی بر دست داشتن در فساد مالی و جابه‌جا کردن میلیون‌ها دلار مطرح شد که بر اساس چندین فایل صدا بر روی سایت یوتیوب بود. اردوغان این صداها را “ساختگی” خواند و اتهام‌ها را رد کرد.

سایت یوتیوب در گذشته به‌دلیل انتشار فیلم‌هایی که گفته می‌شد توهین به آتاتورک، بنیانگذار ترکیه نوین بود، برای چندین ماه در این کشور مسدود شده بود.

همچنین سایت موسوم به «ویمئو» به‌دلیل انتشار فیلم‌هایی از بلال اردوغان، پسر رئیس دولت ترکیه، به‌مدت ۲۴ ساعت ممنوع شده بود.

به‌تازگی پارلمان ترکیه لایحه جنجال‌برانگیزی به‌تصویب رساند که بر پایه آن کنترل اینترنت در این کشور گسترش بیشتری خواهد یافت.

علیه این قانون چندین تظاهرات برگزار شد که با واکنش نیروهای امنیتی و شلیک گاز اشک‌آور و حمله به تظاهرات‌کنندگان با ماشین‌های آب‌پاش روبه‌رو شد.

Share