Share

در حالی که پیش از این مقامات ایرانی خبر اعدام جمشید دانایی‌فر، یکی از مرزبانان ربوده شده ایرانی توسط گروه جیش‌العدل را تکذیب کرده بودند، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان این خبر را تأیید کرد.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، علی‌اصغر میرشکاری روز دوشنبه، چهارم فروردین‌ماه، اعلام کرد که این خبر بر اساس تحقیقات تأیید شده است.

حسین‌علی امیری، سخنگوی وزارت کشور، و علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این خبر را تأیید کرده‌اند.

گروه «جیش‌العدل» شامگاه یکشنبه، سوم فروردین‌ماه، اعلام کرد که جمشید دانایی‌‌فر را اعدام کرده، اما حسین‌علی امیری، قائم مقام وزیر کشور ایران، در واکنش به این اطلاعیه جیش‌العدل به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نخست گفت: «با وجود انتشار برخی اخبار مبنی بر این‌که جیش‌العدل اعلام کرده که یکی از سربازان ایرانی را به شهادت رسانده است، این خبر تأیید نمی‌شود.»

علی‌اصغر میرشکاری گفته است که جمشید دانایی‌فر تنها درجه‌دار از میان پنج مرزبان ربوده شده بود.

ایرنا به‌نقل از موسی دانایی‌فر، برادر کوچک‌تر جمشید دانایی‌فر، نوشته است: «جمشید دانایی‌فر متولد ۱۳۶۶ محمدآباد سیستان و دارای مدرک دیپلم است که از سه سال پیش در مرزبانی مشغول به خدمت شده است.»

به‌گفته وی جمشید دانایی‌فر دوسال پیش ازدواج کرده و نخستین فرزندش ۱۰ روزه است و هنوز پدر و فرزند، یکدیگر را ندیده‌اند.

در اطلاعیه جیش‌العدل آمده بود: «پاسدار گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر در راستای اعلام قبلی سازمان مبنی بر قصاص خون شهید علی نارویی به دار آویخته شد و جسد وی در قبال اجساد ۵۰ تن از شهدای راه آزادی مبادله خواهد گشت.»

جیش‌العدل همچنین به حکومت ایران هشدار داد که «اگر تا ۱۰ روز دیگر از این تاریخ (یکشنبه، سوم فروردین) به درخواست سازمان مبنی بر آزادی زندانیان اهل سنت اقدام نکند، یک تن دیگر از پاسداران رژیم به دارآویخته خواهند شد.»

پنج مرزبان ایرانی روز جمعه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۲، در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان ناپدید شدند. پس از این رویداد گروه جیش‌العدل با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت ربودن این افراد را به عهده گرفت.

پیش از این در روز ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۲، خبر آزادی این مرزبانان در عملیات توسط نیروهای پاکستانی منتشر شد، اما بعد این خبر تکذیب گردید.

۲۶ اسفندماه حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ایران، از برکناری و معرفی چند «فرمانده خطاکار» در پیوند با ربودن پنج مرزبان ایرانی در سیستان و بلوچستان خبر داد.

ماه گذشته صدها تن از اهالی سینما و فرهنگ ایران در نامه‌ای خطاب به سازمان ملل، شخصیت‌های جهانی و دولت پاکستان، از آن‌ها خواستند تا در راه آزادی پنج مرزبان ایرانی ربوده شده تلاش کنند.

Share