Share

پنج روز پس از آن‌که دولت ترکیه توئیتر را ممنوع اعلام کرد، دادگاهی در این کشور دستور آزاد کردن استفاده از این شبکه اجتماعی را صادر کرد.

انسداد شبکه اجتماعی توئیتر در ترکیه، با اعتراض شهروندان روبه‌رو شد

به‌گزارش خبرگزاری «دوغان ترکیه»، دادگاهی در روز چهارشنبه، ۲۶ مارس، دستور آزادی دسترسی دوباره به توئیتر را به مقامات مخابرات اعلام کرد.

با این حال بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه نیز گفت که این دستور زمانی به اجرا گذاشته خواهد شد که به‌شکل رسمی به مخابرات اعلام شود. همچنین در این‌باره می‌توان درخواست تجدیدنظر کرد.

وکلای دادگستری و نیروهای اپوزیسیون از دادگاه خواسته بودند که فیلتر توئیتر را رفع کند، اما هنوز مشخص نیست دولت دستور دادگاه را به اجرا گذارد. دولت توئیتر را متهم می‌سازد که به‌رغم رأی دادگاه مطالبی را بر روی این شبکه اجتماعی حذف نکرده است.

روز پنج‌شنبه، ۲۰ مارس، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که زیر فشار اتهام فساد مالی قرار دارد، در یک سخنرانی انتخاباتی تهدید کرد که توئیتر را مسدود و با چنین شبکه‌هایی برخورد ریشه‌ای خواهد کرد.

اردوغان در مورد شبکه‌های اجتماعی گفت همه آن‌ها را خواهد بست و این‌که جامعه جهانی چه خواهد گفت برای او مهم نیست. نخست‌وزیر ترکیه با تأکید بر این‌که این موضوع به سرکوب آزادی بیان ربطی ندارد، افزود: «هر کس خواهد دید که جمهوری ترکیه تا چه اندازه قدرتمند است.»

اردوغان همچنین گفت که دخالت در زندگی خصوصی یا سرقت اسرار دولتی از طریق شبکه‌های اجتماعی آزادی بیان نیست. وی افزود: «ما با ممنوع کردن آن‌ها، اجازه این کار را نخواهیم.»

در ماه‌های اخیر خبرهایی متعددی از رسوایی مالی در ترکیه منتشر شد. شبکه‌های اجتماعی، از جمله توئیتر، در افشای دست داشتن مقام‌های ترکیه در فساد مالی نقش برجسته‌ای داشتند.

Share