Share

با اعلام «شاخص پیشرفت اجتماعی» در۱۳۲ کشور جهان، وضعیت ایران در بخش‌‌های آب، بهداشت و محیط زیست نیز مشخص شده است.

Air Pollution_Iran_01

ایران در رتبه ۱۰۵ از نظر آلودگی هوا قرار دارد

در این رتبه بندی که روز پنجشنبه ۱۴ فروردین (۳ آوریل) اعلام شد، جایگاه ایران از نظر آلودگی‌ هوا و مرگ و میر وابسته به آن در رتبه ۱۰۵ در میان ۱۳۲ کشور جهان قرار دارد.

قرار داشتن ایران در پایین‌ترین ردیف‌های مربوط به آلودگی هوا در حالی است که رتبه ایران از نظر دسترسی به آب لوله کشی در جایگاه ۳۹ این جدول است.

ایران همچنین در رتبه ۱۰۱ از نظر شاخص‌های بهداشت و تندرستی و رتبه ۶۶ از نظر امید به زندگی قرار دارد. جایگاه ایران از نظ‍ر حفظ تنوع زیستی و گونه‌های مختلف جانوری نیز در رتبه ۱۰۱ قرار گرفته است.

به این ترتیب با در نظر گرفتن ده‌ها شاخص مختلف، ایران هم‌اکنون در مجموع در رتبه ۹۴ توسعه اجتماعی است.

Social Progress Index

ایران در مجموع در رتبه ۹۴ توسعه اجتماعی قرار گرفته است

«شاخص پیشرفت‌ اجتماعی» یا SPI توسط سازمان «ضرورت پیشرفت اجتماعی» منتشر می‌شود و در برگیرنده حداقل ۵۰ شاخص مختلف در زمینه‌های سلامتی، بهداشت، سرپناه، آب، امنیت فردی، دسترسی به اطلاعات، توسعه پایدار، آموزش و شاخص‌های دیگری در زمینه محیط زیست از قبیل آلودگی هوا، پایداری اکوسیستم‌های مختلف و همچنین  بیماری‌های واگیر‌دار است.

در این جدول، نیوزلند در رتبه نخست شاخص پیشرفت‌های اجتماعی قرار دارد. همچنین این کشور در بسیاری از شاخص‌های بهداشتی و نیازهای ابتدایی انسانی مانند دسترسی به آب لوله‌کشی و بهداشتی در جایگاه اول جدول جهانی قرار دارد.

سنجش «شاخص پیشرفت اجتماعی» نتیجه دو سال کار و تحقیق یک گروه بزرگ از محققان و همچنین فعالان عرصه اجتماعی در نقاط مختلف جهان است.

سنجش این شاخص‌ تنها بر مبنای توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها انجام نمی‌شود و عوامل دیگری از جمله کیفیت محیط زیست و همچنین حق دسترسی شهروندان به اطلاعات، آزادی بیان و حقوق اجتماعی دیگر نیز در سنجش آن در نظر گرفته می‌شود.

در نهایت این شاخص نشان می‌دهد که چه میزان از نیازهای ابتدایی شهروندان یک کشور برآورده می‌شود و چه قدر امکانات و فرصت‌های مختلف برای ارتقاء کیفیت زندگی در اختیار آن‌ها قرار دارد.

در این رتبه بندی، کشور آفریقایی چاد در انتهای جدول شاخص پیشرفت اجتماعی قرار گرفته است.

Share