Share

چهار مرزبان ایرانی که توسط گروه جیش العدل ربوده شده بودند،‌ یکشنبه ۱۷ فروردین از منطقه مرزی افغانستان و پاکستان به ایران بازگشتند. جیش‌العدل از میان این پنج مرزبان، جمشید دانایی‌فر را اعدام کرده بود.

Jeish ol Adl Soldiers

مرزبانان ایرانی لحظاتی پیش از آزادی

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در پیام خود به مناسبت آزادی چهار مرزبان ایرانی اعلام کرده ایران سرنوشت گروهبان جمشید دانایی‌فر را پیگیری خواهد کرد.

در همین حال علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان گفت که آزادسازی مرزبانان ایرانی بدون مشاورت کشور پاکستان و با یارگیری های منطقه ای و محلی انجام شده و پاکستان باید در قبال تعیین سرنوشت گروهبان جمشید دانایی فر پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با انتشار پیامی، آزادی مرزبانان ربوده شده و ورود آنان به کشور را تایید کرده است.

پیش‌تر گروه «جیش‌العدل» به شبکه خبری «العربیه» اطلاع داده بود که این مرزبانان را آزاد کرده است. العربیه جمعه، ۱۵ فروردین، این خبر را به نقل از عبدالرئوف ریگی، سخنگوی این گروه مسلح، طی گفت‌وگویی از طریق «اسکایپ» منتشر کرد.

روابط عمومی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تایید ورود مرزبانان ایرانی در بیانیه‌ای گفته “وزارت اطلاعات، وظیفه خود می‌داند از همه مسئولان، نهادها و دستگاه‌های اجرایی و به ویژه، مساعی مدیران، علما و بزرگان استان مقاوم سیستان و بلوچستان” تشکر می‌کند.

5151alrasheadnet

در روزهای گذشته خبرهایی در باره میانجی‌گری مولوی عبدالحمید (نفر وسط) و «بزرگان محلی» برای آزادی مرزبانان منتشر شده بود

دیروز مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته بود: «ممکن است مرزبانان تا فردا (یکشنبه ۱۷ فروردین) به خاک ایران برسند». مولوی عبدالحمید در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تاکید کرده بود که هم‌اکنون مرزبانان در دست «خودی‌ها» هستند.

رامین حضرتی، سجاد زاهانی، محمد نظامی، جمشید تیموری و جمشید دانایی‌فر پنج مرزبان ایرانی هستند که ۱۸ بهمن سال ۱۳۹۲ در مرز جیکگور استان سیستان و بلوچستان توسط گروه جیش‌العدل که می‌گوید برای دفاع از حقوق اقلیت سنی مبارزه می‌کند، ربوده شدند.

ran Soldiers Saravan

مقامات ایران انجام هر معامله‌ای با گروه جیش العدل را برای آزادی گروگان‌ها رد کرده‌اند

مولوی عبدالحمید دیروز اعلام کرده بود که جسد جمشید دانایی‌فر که به دست گروه جیش‌العدل کشته شده بود، به همراه این گروه نبوده است.

دیروز ایوب حضرتی، برادر یکی از مرزبانان ربوده شده نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته بود: برادرش رامین حضرتی طی تماس تلفنی از افغانستان از سلامتی کامل خود به همراه سه مرزبان دیگر خبر داده است. وی افزود: «براساس اظهارات برادرم قرار است تا آن‌ها فردا (یکشنبه) به وطن بازگردند».

تاکنون مقامات ایران انجام هر معامله‌ای با گروه جیش العدل را برای آزادی گروگان‌ها رد کرده‌اند.

Share